Filipinler'in Marawi kentinde IŞİD'e bağlı grupla hükümet arasında çatışmalar Güneydoğu Asya ülkelerini alarma geçirdi. Endonezya Genelkurmay Başkanı 'Ülkede neredeyse her bölgede uyuyan IŞİD hücreleri var” derken, Singapur'da ilk kez IŞİD'e katılmaya hazırlanan bir kadının gözaltına alındığı açıklandı.

 
Filipinler'in Marawi kentinde IŞİD'e bağlı grupla hükümet arasında çatışmalar 3 haftadır devam ederken, bölge ülkeleri örgütün Güneydoğu Asya'daki varlığını güçlendirdiği konusunda endişeli.
Dünyanın en büyük Müslüman nüfusa sahip ülkesi Endonezya'nın Genelkurmay Başkanı General Gatot Nurmantyo, IŞİD'in 'uyuyan hücrelerinin ülkeye yayıldığını söyledi.
 
'NEREDEYSE HER BÖLGEDE UYUYAN IŞİD HÜCRELERİ VAR'
 
Başkent Cakarta'da gazetecilere açıklama yapan Nurmantyo, “Gözlemlerimiz sonucu, neredeyse her bölgede IŞİD hücreleri olduğunu gördük. Ama bunlar uyuyan hücreler” dedi.
 
Hristiyan nüfusun yoğun yaşadığı Papua ve birkaç bölge haricinde IŞİD hücrelerini gözlemlediklerini belirten yetkili “Uyuyan hücreler kolaylıkla diğer radikal hücrelere katılabilir” dedi.
 
FİLİPİNLER'DEKİ MARAWİ KENTİNDE ÇATIŞMALAR 3 HAFTADIR SÜRÜYOR
 
Marawi'den sivillerin öldürüldüğü ya da IŞİD bağlantılı grup tarafından 'köle' olarak çalıştıtıldığı haberleri gelirken, ordu hava saldırıları ve baskınlarını sürdürüyor.
Ancak ordunun son açıklamasına göre IŞİD bağlantılı örgüt hala kentin yüzde 20'sini kontrol altında tutuyor.
 
Hükümete göre çatışmalarda şu ana kadar 26 sivil, 58 polis ve 202 militan hayatını kaybetti.
 
ENDONEZYA, IŞİD'E KARŞI MALEZYA VE FİLİPİNLER İLE DENİZDE ORTAK DEVRİYE GÖREVİ İSTİYOR
 
“Marawi'den Endonezya'ya geçmek kolay ve biz bu uyuyan hücrelerin aktifleştirilmesine karşı dikkatli olmalıyız” diyen General Nurmantyo, ülkesinin IŞİD'e karşı Filipinler ve Malezya ile birlikte denizde ortak devriye görevine de katılmak istediğini duyurdu.
Devriye gezecek unsurların Endoznezya'nın karasularını koruyacağı belirtilirken, Nurmantyo gelecek hafta kendisinin ve Savunma Bakanı Ryamizard Ryacudu'nun Malezyalı ve Filipinli mevkidaşlarıyla konuyu ele alacağını aktardı.
 
Cakarta'da geçen sene ilk kez bir IŞİD saldırısı yapılmış, bombalı ve silahlı saldırıda 4 kişi ölmüştü.
 
Yine geçen ay Cakarta'da bir otobüs durağındaki çifte intihar saldırısında 3 polis hayatını kaybetmişti.
 
SİNGAPUR'DA IŞİD'E KATILMAK İSTEYEN KADIN GÖZALTINA ALINDI
 
Endonezya ve Malezya'da son yıllarda onlarca şüpheli gözaltına alınırken bir diğer Güney Doğu Asya ülkesi Singapur'da ilk kez bir kadının IŞİD'e katılacağı şüphesiyle ay başında gözaltına alındığı duyuruldu.
 
Örgüte sempati duyduğu ve Suriye'ye gitmeye hazırlanırken gözaltına alındığı açıklanan 22 yaşındaki kreş görevlisi Syaikhah Izzah Zahrah el Ansari adlı kadının mahkemeye çıkarılmadan süresiz gözaltında olduğu belirtildi.
 
Ülkede 2 yıl içinde 14 erkek, IŞİD sempatizanı oldukları gererkçesiyle gözaltına alınmıştı.
 
Sputnik