Antep ikinci Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) faaliyet gösteren Vera Kâğıt Bobin Ambalaj fabrikasındaki çalışan 60 işçi, maaşlarına zam yapılması ve çalışma çalışma şartlarının iyileştirilmesi için 9 Ekim’de greve başladı. Zam talebinini kabul etmeyen işveren, 60 işçinin tamamını 14 Ekim’de işten çıkardı. Fabrika önünde direnişlerini sürdüren işçiler Artı Gerçek’e konuştu.

“Geçinemiyoruz”

İşçilerden Ali Karadoğan, “10 bin TL kira veriyorum. Su, elektrik derken 15 bini TL’yi buluyor. Ben emekliyim 7 bin 500 lira emekli maaşı almama rağmen yetmiyor, geçinemiyoruz. Buradaki arkadaşlarım 12 bin TL ile nasıl geçinsin. Yazık günah, herkes elini vicdanına koysun. Haklarımızın verilmesini istiyoruz” dedi.

İşçi Ali Karadoğan

“Aldığım maaşla evime bakamıyorum”

Makine bakım operatörü Suriyeli Muhammed Ramazan da “Benim aldığım maaş 12 bin 150 TL. Sigortam ve çalışma iznim var. Aldığım maaşla evime bakamıyorum. Dört çocuğum var, ikisi okula gidiyor. Patronun burada baktığı bir danası var. Patronumun o danaya verdiği yem masrafı benim maaşımdan daha fazla. Benim evim kira. 6 bin TL kira veriyorum. Daha faturalar da var. Az bir şey zam istedik patrondan ‘yok’ dedi. Hakkımız istedik, çok bir şey istemedik. 12 bin TL ile bir şey yapılmıyor. 15-16 bin TL maaş istedik sadece” diye konuştu.

İşçi Muhammed Ramazan

“Artık yağma yok, işçiler de haklarını kullanacak”

Emek Partisi (EMEP) Antep Milletvekili Sevda Karaca, Selüloz İş Sendikası Genel Başkan Vekili Kemal Yıldırım ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyeleri fabrika önünde eylemlerini sürdüren işçileri ziyaret etti. İşçilerle birlikte basın açıklaması yapan EMEP Milletvekili Karaca, şöyle konuştu:

“Patron, işçi arkadaşlarımızın tazminatlarını yakmak isteyerek, onların ‘burunlarını sürtmek’ isteyerek, onları direnişe çıktığı için cezalandırmak isteyerek içeri geri alacağını söylüyor. Bu cümlelerin tamamı anayasa ihlalidir, iş kanunu ihlalidir, örgütlenme hakkının gaspıdır. Antep’te işçiler ne zaman ekmekleri için mücadeleye çıksalar kendilerini kapının önünde buluyor. Çünkü patronlar adalet saraylarının kendilerinin arkasına dizildiğini biliyor. Artık yağma yok. Hukuk varsa, yasa varsa, hak varsa işçi de bunu kullanacak.”

AKP’li Çelikaslan ve Antep milletvekillerine çağrı

60 işçinin işten çıkarıldığı Vera kağıt fabrikasının tam karşısında AKP Milletvekili İrfan Çelikaslan’ın fabrikası olduğuna dikkat çeken Karaca, “Buradan İrfan Çelikaslan’a sesleniyorum. Sen bu şehrin milletvekilisin, gel buraya işçileri dinle, ne istiyorlar, hangi koşullarda yaşıyorlar, onlardan duy. Kendi işçilerine tıkadığın kulakları hiç olmazsa Vera kağıt işçilerine aç. Bu şehrin bütün milletvekillerine sesleniyorum, bu şehirde insanca yaşamak her yurttaşın hakkı, işçilerin de hakkı. Gelin Vera kağıt işçilerinin sesini birlikte büyütelim; işçiler kazansın, Antep kazansın” diye konuştu.

Ne olmuştu?

Antep İkinci Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) faaliyet gösteren Vera Kâğıt Bobin Ambalaj fabrikasındaki çalışan 60 işçi maaşlarına zam yapılması ve çalışma çalışma şartlarının iyileştirilmesi için 9 Ekim’de greve başladı. İşçiler, asgari ücret düzeyinde maaş aldıklarını, fazla mesai ve yıllık izinlerinin gasp edildiğini anlattı. OSB’de en düşük maaşı kendilerinin aldığını vurgulayan işçiler, patronun ustalara bin TL, acemilere 500 TL teklif ettiğini, bunu kabul etmeyince, “Hiçbir şey vermiyorum, eski maaşları kabul eden gelip çalışsın” dediğini söyledi. Grevdeki işçiler, yeni başlayanlar için 15 bin TL, deneyimli işçiler için 16 bin TL maaş talep ediyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz