DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu İzmir’deki Purmo’da toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine Purmo işçileri greve başlamıştı.

Grevde 37 günü tamamladıklarını belirten İş Yeri Temsilcisi Ercan Günay, “Bizim amacımız masada bitirmekti ama olmadı. Yüzde 72 oranında verilen zam teklifi bu hayat şartlarında yeterli değil” dedi.

Bayrama da sıkıntılar içinde girdiklerini ifade eden Günay, “Kurban kesmeyi bir kenara bıraktık, insanlar geçim sıkıntısı içinde. Greve çıkarken bunları göze aldık ve mücadele ruhunu da dinç tutacağız. Ben Türkiye’deki bütün işçilerin insanca yaşayacak bir ücret almasını isterim. Ancak maalesef böyle olmuyor” diye konuştu.

Üç yıldır bu fabrikada çalışan Ali Çolak da “Geçinemiyorduk, aldığımız maaş anca ev kiralarına yetiyordu. Bizim istediğimiz tutarın yarısını bile son süreçte verdiler. Anlaşamadık greve çıktık” dedi.

“Bayram, bayram havası ile gelmiyor” diyen Çolak şöyle devam etti: “Sonuçta maaş almıyoruz. Geçen bayrama da parasız girdik. Doğru düzgün bir maaş almadık. Bayram gibi değil eziyetmiş gibi oluyor. Bayramdan sonra bir görüşme olacakmış.”

“Sosyal hayatım olmayacak mı”

Özgür Selçuk 11 yıldır Purmo’da çalışıyor. Patronun şimdilik bir adım atmadığını dile getiren Selçuk, “Ama biz kararlıyız, sonuna kadar gideceğiz. Grev başladığından beri evde oturuyorum, dışarı çıkamıyorum çünkü cebimde param yok. Onlar ‘Biz dört teklif verdik’ diyor. Verdiniz ama teklif beni idare edebilecek bir teklif değil. O teklifle bana gelen maaş 26- 27 bin lira. Benim ev kiram 10 bin lira. Faturalar, mutfak masrafı dediğin zaman bu maaş gitmiş oluyor. Bana ne kalacak? Hiç sosyal bir hayatım olmayacak mı? Çocuğumla dışarı çıktığım zaman oyuncakçının önünden geçerken gözünü kapatıyorum. Ben alın terimi akıtıyorsam bir yere gittiğimde gönül rahatlığıyla bir şeyler alıp yemek içmek benim hakkım değil mi?​” dedi.

Bayramda da evde olacaklarını belirten Selçuk şöyle devam etti: “Bir yere gidecek durum yok. Bayram bayram gibi geçmeyecek. Hakkımızı sonuna kadar da savunacağız. Benim için sıkıntı yok. Benim ev sahibim geldi, ‘İşe başlayana kadar ben kira istemiyorum’ dedi. Karşı komşum geldi, ‘İhtiyacın olursa çekinme gel’ dedi. İnsanlar bana bunu dedikten sonra sonuna kadar gitsin.”

15-16 Haziran Direnişi’nin 54. yıl dönümünü karşıladıklarını belirten Purmo işçileri, “O direnişin ışığında mücadelemize devam edeceğiz. Sürekli bir taraf hakkını ararken bir taraf vermemeye çalışmış. Ama biz birleşe birleşe kazanacağız” dedi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz