İzmir Kemalpaşa’daki Lezita fabrikasında 7 Mart’tan bu yana grevde olan Öz Gıda-İş üyesi Lezita işçileri Turgutlu’da yürüyüş düzenledi. Yürüyüşte işçiler, “Sendika hakkımız engellenemez”, “Toplu sözleşme hakkımız söke söke alırız”, “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganları attı.

EMEP, TKP, TKH ve TİP’in de destek verdiği eylemde konuşan Öz Gıda-İş Örgütlenme Daire Başkanı Göksel Şengün, 2021’den 2024’e kadar süren örgütlenme mücadelesi boyunca Lezita patronu tarafından 100 civarında işçinin işten çıkarıldığını, sendikal mücadeleyi kırmak için işçileri ikna odalarına çekip tehdit ederek, korkutarak baskı yapıldığını hatırlattı.

İşe iade ve tazminat davalarını kazandıklarını ve yetkili sendika olarak toplu iş sözleşmesi taslağı hazırladıklarını belirten Şengün, olmazsa olmaz üç taleplerinin olduğunu belirterek, “İşten atılanlar geri alınsın, sendika hakkı tanınsın, sendika üyesi herkese 100’er bin lira verilsin ondan sonra sözleşmeye geçeceğiz diyoruz. Hukuk, yasa tanımaz Abalıoğlu ailesi hiçbir talebe olumlu dönmedi” dedi.

“İşçinin karşısında aslan kesiliyorlar”

Öz Gıda-İş olarak grev kararını şubat ayında deklare ettiklerini belirten Şengün, “7 Mart’ta grev uygulama kararı aldık. İşveren 5 Mart’ta 50 Hintli işçiyi işe aldı. Bizim derdimiz Hintli işçilerle değil. O insanların çaresizliğinin grev kırıcı olarak kullanılmasına yazıklar olsun diyoruz” dedi.

Abalıoğlu’nun hiçbir kanunu tanımadığını ve korunup kollandığını vurgulayan Şengül, “Fabrikanın etrafında binlerce dönüm arazi var. Bütün bu kamuya, hazineye ait araziyi kendi malı gibi kullanıyor. Satış mağazası olarak kullandığı mağaza kaçak, yıkım kararı var ama bu karar uygulanmıyor. Her gün binlerce dolar para döndürüyor bu mağazada. İşçinin karşısında aslan kesiliyorlar” diye konuştu. 11 gündür grevde olduklarını hatırlatan Şengül, “Haklarımızı verin diyoruz. Kanun, güç, adalet benim diyorsanız şart olsun kıyamet iki dilim ekmek için kopacaksa Lezita’nın Abalıoğlu’nun önünde koparacağız” dedi.

Lezita işçiler Turgutlu yürüyüş.

“Bizi görmezden gelenler üretime geri dönmemiz için yalvarıyor”

Eylemde basın açıklamasını grevdeki işçilerden Emine Aslan okudu. Aslan, “Sendikamızı yok saydı patron. Aramıza katılmak isteyen arkadaşlarımız zorla, tehditle çalıştırılıyor. Bizi görmezden gelenler üretime geri dönmemiz için yalvarıyor. İşçilerin alın teri üzerinden kendi kurduğu bozuk düzen sürsün diye, kendileri 10 bin dolar maaş alırken biz asgari ücret almaya devam edelim diye iftiralar atıp kötülüyorlar. Anayasal hakkımız tanınsın” dedi.

Sendikalı bir çalışma hayatı kuracaklarını vurgulayan Aslan, “Grevimizin devam ettiği sürece kent meydanlarında halka anlatmaya devam edeceğiz. Zaferi kazanıncaya kadar mücadelemiz sürecek” diye ekledi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz