Hak gasplarına karşı Ermenek’ten Ankara’ya yürümek isterken jandarma müdahalesiyle gözaltına alınan 30 kişi Ermenek Adliyesi’ne getirildi.

Karaman Ermenek’te bir yılı aşkın süredir maaş ve tazminatlarını alamadıkları için Ankara’ya yürümek isterken gözaltına alınan maden işçileri Ermenek Adliyesi’ne getirildi. Bağımsız Maden İşçileri Sendikası (Bağımsız Maden-İş) Genel Başkanı Tahir Çetin’in de aralarında olduğu 30 madenci emniyette susma hakkını kullandı. Adliyeye getirilen işçilerin savcılık ifadelerine başlanması bekleniyor. Gözaltına alınanlara destek amacıyla işçilerin adliye önüne gelmesi engelleniyor.
Özbey Madencilik  sahibi Fehim Özbey’in ofisinin de Jandarma tarafından koruma altına alındığı kimsenin yaklaşmasına izin verilemediği öğrenildi.
Bağımsız Maden İş Sendikası da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Dün Jandarma saldırısıyla gözaltına alınan genel başkanımızın, uzmanımız ve maden işçileri kollukta susma haklarını kullandılar. Şu an Ermenek Adliyesi’ndeler. Saat 10 gibi savcılık ifadelerine başlanılacak. Maden işçisi patron emriyle yargılanamaz” ifadelerine yer verdi.