1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nde Taksim’e yürüme iradesi gösterdikleri için 35’i 1 Mayıs günü, 29’u 3 Mayıs sabahı düzenlenen ev baskınlarıyla gözaltına alınan 64 kişi, savcılık ifadeleri için Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne getirildi.

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, gözaltına alınanların serbest bırakılması için adliye önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklama öncesi adliye önündeki meydan barikatlarla polis kuşatmasına alındı. Eyleme çok sayıda siyasi parti, demokratik kitle örgütü ve sendika temsilcisi katıldı.

“Kara propagandaya rağmen Taksim’e yürüme iradesi kırılamadı”

Ortak basın metnini okuyan Seval Ekşici, iktidarın 1 Mayıs korkusuyla o gün 4 ilçede 49 caddeyi trafiğe kapattığını, 42 bin polisle işçi ve emekçilere 1 Mayıs’ı yasaklamak istediğini söyledi. “İşçilere siyanürlü madenlerde ölmek yasak değil, kadınların sokak ortasında öldürülmeleri yasak değil, öğrencilere KYK yurtlarında ölmek yasak değil, emeklilerin açlık sınırının altında yaşaması yasak değil ancak Taksim size yasak denmiştir” diyen Ekşici, bütün engellemelere, şiddete, kara propagandaya rağmen binlerin Taksim’e yürüme iradesinin kırılamadığını kaydetti.

1 Mayıs’ın ardından İstanbul Valisi Davut Gül’ün “Devlet yarına bırakır yarına bırakmaz” açıklamasıyla 1 Mayıs’ta Taksim’e yürüyenleri hedef gösterdiğini belirten Ekşici, “1 Mayıs günü ve sonrasında toplam 263 kişi için gözaltı kararı alınırken, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ikametlerinden gözaltına alınan arkadaşlarımızı ‘kaçtıkları yerden yakalandılar’ yalanıyla kriminalize etmeye çalışmış, ‘gereği yapıldı’ ifadeleriyle polis işkencesini aklamaya çalışmıştır” ifadelerini kullandı.

“Taksim’de 1 Mayıs kutlamak meşrudur”

Taksim’in 1 Mayıs alanı olduğunu vurgulayan Ekşici, “Taksim’de 1 Mayıs kutlamak meşrudur. Ortada olan tek suç işçi sınıfının 1 Mayıs Meydanı’nın, milyonların özgürlük alanı Taksim Meydanı’nın emekçilere yasaklanmasıdır” dedi.

1 Mayıs’ta dört bir yandan Taksim’e yürüyenlerin işçilerin, yoksulların, emeklilerin, kadınların, öğrencilerin iradesi olduğunu vurgulayan Ekşici, “Bu iradeyi ne kara propagandanız, ne hedef göstermeleriniz, ne yasaklamalarınız yenemeyecek. Direnenler, halkın öfkesini örgütleyenler kazanacak. Saldırılara karşı insanca, onurlu bir yaşam mücadelesini büyüteceğiz. Taksim biziz, arkadaşlarımızın arkasındayız” ifadelerini kullandı.

“Milyonları yargılayamazsınız”

Ekşici, şöyle devam etti: “Taksim’e yürümek istediği için gözaltına alınan arkadaşlarımız, milyonların insanca yaşam talebine sahip çıkmıştır, Taksim’e yürümek istediği için gözaltına alınan arkadaşlarımız eşit, özgür ve kardeşçe bir yaşanacak bir ülke talebine sahip çıkmıştır. Gözaltına alınan arkadaşlarımızın talepleri milyonların talepleridir. Milyonları yargılayamazsınız. Arkadaşlarımız serbest bırakılsın.”

Eylem boyunca, “Taksim halka kapatılamaz”, “Yaşasın 1 Mayıs, bijî yek gulan”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları atıldı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz