Ethem Sarısülük Ankara’da anıldı

Gezi Direnişi’nde ölümsüzleşen Ethem Sarısülük vurulduğu yerde anıldı. Gezi şehitlerinin ailesi, Adalet Bakanlığı önünde adalet nöbetinde olan DEM Parti milletvekili Ferit Şenyaşar başta olmak üzere çok sayıda kişinin katıldığı anmada hep bir ağızdan Nazım Hikmet’in “Güneşi içenlerin türküsü” söylendi.

Polislere tepki gösteren anne Sayfi Sarısülük, “Katiller çıkın karşıma. Oğlumun katili buradaysa çıksın” dedi.

Basın metnini okuyan Zarife Çamalan, Gezi direnişinin umudun bitmeyeceğinin göstergesi olduğunu kaydetti. Gezi direnişinin intikamının ve öfkesinin her zaman özel hedefi olduğunu belirten Çamalan, “Gezi bir milat oldu” dedi. Gezi’nin ardından iktidarın güçlü görünen otoritesinin zayıfladığının altını çizen Çamalan, ne yapılırsa yapılsın halkın bağrında yanan özgürlük ateşinin söndürülmediğini kaydetti.

Gezi ve Kobanê kumpas davalarına dikkat çeken Çamalan, “Korkusunun ve intikamcı yaklaşımının altını çizdi. İktidar savaştan, baskı ve sömürüden başka bir vaadinin olmadığının altını her fırsatta çizmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Çamalan, şöyle devam etti: “Tüm bunların karşısında tarihimizden onun bir parçası olan Gezi’den aldığımız güçle yolumuza devam ediyoruz. Ethemlerin, Berkinlerin, Ali İsmail Korkmazların, Abdullah Cömertlerin, Medeni Yıldırımların, Mehmet Ayvalıtaşların, Ahmet Atakan, Hasan Ferit Gediklerin bıraktığı kavga bayrağının binlercesiyle geleceği taşınacağının bilinci ve güveniyle buradayız. Gezi’nin ateşi şimdi işçi direnişlerinde, sokaklarda, kadınların dinmeyen çığlığında, gençliğin öfkesinde, doğasında yaşamına sahip çıkan köylünün cesaretinde, LGBTİ+’ların ‘varız’ çığlığında yanıyor.”

Çamalan, ayrıca direnenleri selamladı.

 

Mehmet Ayvalıtaş mezarı başında anıldı

Çekmeköy Mezarlığı’ndaki mezarı başında yapılan anmada, “Mehmet yaşıyor, Gezi özgürlüğe çağırıyor” pankartı açıldı. SODAP tarafından düzenlenen anmada, iki gün önce Gezi Parkını ablukaya alan, Taksim’i kuşatan saray rejiminin Gezi’den ne kadar korktuğunu gösterdiği vurgulandı. Anmada, “Saray rejimi Gezinin üzerine beton dökmeye çalışıyor. Zorbalığını sürdürmek sömürüsünü büyütmek istiyor” denildi.

Anmada söz alan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul Milletvekili Kezban Konukçu, Mehmet Ayvalıtaş’ın yoksul bir ailenin çocuğu olduğunu, çalışmak için okul hayatına son verdiğini söyledi. Çok küçük yaşta sömürüyü deneyimleyen Ayvalıtaş’ın eşitlik ve adalet arzusu ile örgütlü mücadeleye katıldığını söyleyen Konukçu, “Gezi’de kaybettiğimiz bütün canlarımız gibi Gezi direnişinde en önde yer aldı” dedi.

Saray rejiminin Gezi ve Kobanê’yi birleştiren çizgiden korktuğunu vurgulayan Konukçu, “Gezi ve Kobanê’nin buluştuğu çizgi olan partimiz Gezi direnişinden sonra 7 Haziran 2015’te çok büyük bir başarı sağladı” dedi.

Mezar başındaki anmada Mehmet Ayvalıtaş’ın kuzeni Volkan Ayvalıtaş da söz aldı. Ayvalıtaş, acılarının adalet sağlanması durumunda son bulacağını söyledi.

Mezar anması, “Mehmet yoldaş yaşıyor direniş sürüyor” sloganıyla sona erdi.

Ardından Mehmet Ayvalıtaş’ın katledildiği 1 Mayıs Mahallesinde köprü üzerinde anma etkinliği yapıldı. Köprü üzerine Ayvalıtaş’ın fotoğrafı ve karanfiller bırakıldı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Esengül Demir konuşmasına Gezi direnişinde ölümsüzleşenleri anarak başladı. Onların Gezi direnişinin sembolüdür olduğunu söyleyen Demir, “Milyonlarca insanın taleplerini, arzularını, direniş ruhunu yansıttılar” diye konuştu.

Ali İsmail Korkmaz Eskişehir’de anıldı

Eskişehir’de, 2 Haziran 2013’te Gezi Parkı protestoları sırasında saldırıya uğrayıp, tedavi gördüğü hastanede 38 gün sonra yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz (19), darp edildiği sokakta anıldı. Anma programına KESK, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Eskişehir-Bilecik Tabip Odası, DİSK ve Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV) üyelerinin yanı sıra ailesi ve yüzlerce vatandaş katıldı. Anmada sık sık “Anaların öfkesi katilleri boğacak”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Karanlık gidecek, Gezi kalacak”, “Gezi halktır, halk kazanacak” sloganları attı.

Gezi şehitleri için saygı duruşu ile başlayan programda konuşan KESK Dönem Sözcüsü Sertaç Durdu, “Gezi Direnişinin, Ali İsmail ve arkadaşlarının katledilmesinin 11. Yılındayız. 11 yıldır hala adalet yok, 11 yıldır hala bir özür yok. Tam tersine suçlamalarla, cezalandırmalarla Gezi katliamlarını ve büyük direnişi halkın gözünden kaçırabileceklerini, toplumun hafızasından silebileceklerini planlıyorlar. Oysa onlar ceza verdikçe Gezi daha da büyüyor, onlar yalanlarıyla toplumu kandırmaya çalıştıkça Gezi umut olmaya devam ediyor. Cezalandırmalarla Baskılarla Gezi’de katledilenleri unutturamazsınız. Saraylar saltanatlar çöker kan susar bir gün zulüm biter. Bugünlerden geriye, bir yarına gidenler kalır bir de yarınlar için direnenler. Ali İsmail’in ölüm yıl dönümünde, öptüğü çubuklu formada sonsuza kadar yaşayacak anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Ali İsmail’in düşlerindeki özgür dünyayı hep birlikte kuracağız. Katillerden ve talimatı verenlerden hesap sormaya devam edeceğiz” dedi.

“Yüzlerce, binlerce Ali İsmail var”

Ardından konuşan Anne Emel Korkmaz, “Buraya gelmek o kadar çok canımı yakıyor ki, 4-5 sene gelemedim ve geldikten sonra hep ‘keşke hiç gelmeseydim ve Ali’min böyle ulu orta bir yerde darp edildiğine şahit olmasaydım’ dedim. Burada Ali’nin darbına şahit olanların acaba vicdanları rahat mı? Vicdanlarına hesap verebiliyorlar mı? İçleri acımıyor mu? Buraya her geldiğimde Ali İsmail’in yere düşüp de darp edilirken ‘vurmayın, ben öldüm’ dediği cümleler aklıma geliyor. Ali İsmail 38 gün direndi, şu anda aramızda yok ama yüzlerce binlerce Ali İsmail var. Ali İsmail’i sahiplendiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Gezi’de düşene dövüşene bin selam”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz