Fotoğraf: Kaldıraç Üniversite

Gençlik örgütleri Beyazıt meydanında, 6 Şubat Maraş merkezli depremde katledilenleri andı. “Dayanışma yaşatır”, “Halktan çaldıklarınızı geri alacağız! Deprem değil kapitalizm öldürür!”, “Kurulacak bir yaşam, sorulacak bir hesap var”, “Geleceğimizin enkazını dayanışarak kaldıracağız” pankartları açıldı.

“Gün hesap sorma günüdür”

Basın metnini okuyan Şifanur Çetin, bir yılda yaşananları halkın hala barınma, beslenme ve sağlık sorunlarının çözülmediğini hatırlattı. Resmi rakamlara göre 130 binin katledildiğini söyleyen Çetin, “Katliamın üstünden bir yıl geçmişken, deprem bölgesinde hâlâ su yok. Depremzedeler hâlâ çetin kış günlerini su baskınlarına uğrayan çadırlarda geçiriyor. Bir yangının konteyneri sarması sonucu çocuklar yaşamını yitiriyor. Tüm bunlar olurken devlet, Hatay halkının kendi iradesi ile seçtiği Can Atalay’ın vekilliğini düşürmekle meşgul. Gün, hesap sorma günüdür. Deprem haberini alır almaz nasıl seferber olduysak, öfkeden gözümüze nasıl uyku girmediyse, bugün de hesap sormadan yaşanacak onurlu bir yaşamın olmadığını biliyoruz. Unutmak yok, affetmek yok, helalleşmek yok” dedi.

“Bugün de dayanışmayı büyütmek ve yaşamı yeniden yaratmak için yan yana geleceğiz, örgütleneceğiz”

Depremde gençlik olarak sorumluluk alarak bölgeye gittiklerini, dayanışmanın parçası olduklarını anımsatan Çetin, “Bugün de bize sunulan bu geleceksizlik içinde; intiharların, katliamların, depremlerin ve iş cinayetlerinin olduğunu biliyoruz. Tıpkı bir yıl önce olduğu gibi bugün de yaşamlarımıza sımsıkı sarılmak, dayanışmayı büyütmek ve yaşamı yeniden yaratmak için yan yana geleceğiz, örgütleneceğiz. Sömürü ve ölüm düzeninin sorumlularından hesap soracağız” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: Kaldıraç Üniversite

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz