Gençlik örgütleri İstanbul’da Suruç katliamının 9. yılına ilişkin çalışmalarına başladı. Kadıköy’de bulunan Eğitim Sen 2 Nolu Şubede bir araya gelen devrimci gençler halka yönelik konuşmalarla ilk bildiri dağıtımını gerçekleştirdi.

Polisin “yol kesiliyor” bahanesiyle engelleme girişimini yok sayan gençlik örgütleri, sokak sokak Suruç için adalet mücadelesini sürdüreceklerini kaydetti. Bugün görülen Ankara katliamı davasında çıkan “insanlığa karşı suçlara” beraat kararına tepki gösteren devrimci gençler, “Suruç katliamını yapanlar Ankara’da failleri beraat ettirenlerdir” dedi.

“IŞİD’le işbirliği yapan katiller tahliye ediliyor”

Suruç katliamının nasıl gerçekleştiği hatırlatılan konuşmalarda, “Suruç’tan bugüne bombalı saldırıları cezasızlıklar takip etti. Nasıl ki 2015’te yaşanan Suruç, Amed ve Ankara katliamında, devlet bombalı saldırı haberini önceden alıp, bu saldırıları önlemeyerek IŞİD ile işbirliği yaptıysa bugün de katilleri mahkeme salonlarından tahliye ediyor. 9 yıldır katliamın sorumluları ve ‘Bombalar patladıkça oylarımız artıyor’ diyerek önünü açanlar değil, saldırı altındaki Kobanê’yi savunanlar yargılanıyor. Bombalar patlarken kulaklarını tıkayan devlet Kürt halkının özgürlük mücadelesine kumpas davası açıyor ve yüzlerce yıl hapis yağdırıyor” denildi.

“Suruç’tan bugüne mücadelemiz sürüyor”

Suruç’tan bugüne; katledilen 33 düş yolcusunun, direnişinin umuduyla Gezi’nin çocukları ile Rojava’nın çocukları arasında bir köprü kurma düşünün yaşatıldığı dile getirilen konuşmalarda, “Halkın iradesini gasp ederek Hakkari’ye kayyum atayan da, halkın iradesiyle seçilen Can Atalay’ın vekilliğini düşüren de, Ankara Katliamı davasında sanık koltuklarını boş bırakarak katliamın faillerini koruyan da, Suruç Katliamının sorumluları da ortaktır. Suruç’tan bugüne; özgürlüğümüz için sokaklardaydık.1 Mayıs’ta da Taksim’e yürümek isteyen binler olduk. Binlerce arkadaşımızın İstanbul’un dört bir yanından Taksim’e yürüyüşü yüzlerce gözaltı ve işkence ile durdurulmak istendi, Bozdoğan kemerinden Taksim’e yürümek isteyen 76 arkadaşımız ise katliamlara göz yuman, bizi her geçen gün ölüme ve yoksulluğa mahkum edenler tarafından tutuklandı. Suruç Katliamının sorumluları, özgürlük ve adalet talebini yükseltenleri işte böyle tutukladı” ifadeleri kullanıldı.

“Suruç’un hesabını sormak için 20 Temmuz’da buluşalım”

33 düş yolcusunun düşlerini yaşattığını kaydeden gençlik örgütleri bildiri dağıtımı sırasında, “33 yoldaşımız düşleriyle, umutlarıyla bizlere ışık oldular. Biz de düşleri düşlerimiz, mücadeleleri mücadelemizdir diyerek 20 Temmuz’da Kadıköy sokaklarında iktidarın unutturmaya çalıştığı 33 düş yolcusunun isimlerini haykıracak, katillerden hesap sormak için sokakları kuşatacağız. Hiçbir düş yarım kalmasın diye herkesi bu sesi yükseltmeye, Suruç’un hesabını sormak için 20 Temmuzda buluşmaya çağırıyoruz” dedi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz