Sosyal medya sitelerinde dolaşan “Gazze için Grev” ya da #strikeforgaza hashtag’iyle gündem edilerek, İsrail’in Gazze’deki Filistinlilere yönelik katliamlarını kınamak ve ateşkes talep etmek için tüm dünyada grev çağrısında bulundu.

Grev tarihi

Filistinli gazeteci ve aktivist Israa Al-Sheikh, sosyal medyadaki video mesajında ​​grevin amacını, okulları boykot etmek, işyerlerinde grev örgütlemek veya alışveriş merkezlerini ziyaret etmekten kaçınmak olduğunu açıkladı.

Filistin ve insan hakları örgütleri, 11 Aralık Pazartesi günü dünya çapında grev çağrısında bulundu. Herkesin Gazze’ye yönelik saldırıdan doğrudan etkilendiğini hissetmesi için tüm ülkelerde yaşamı durdurmayı ve ekonomik saldırılarla savaşın durdurulması için baskı yapılması gerektiğini söyledi.

Konuyla ilgili Gazzeli Filistinli aktivist Halid Safi şunları söyledi:

“On binlerce kişinin ölümü ve yaralanmasıyla sonuçlanan ve yıkıma yol açan Gazze Şeridi’ne karşı devam eden Siyonist saldırganlığın ışığında dünyadaki tüm özgür insanlara. Hayatın her alanında, dünyadaki her insanı Gazze’yle dayanışma amacıyla 11 Aralık Pazartesi günü kapsamlı bir greve katılmaya çağırıyoruz.”

Filistin örgütleri’nden çağrı

Enternasyonal Filistin “Samidoun/Filistinli Esir Dayanışma Ağı ” hareketinin yanı sıra “Amerika’daki Filistin Hareketi” ve dünya çapındaki “Filistin Gençlik Hareketi” gibi gruplar da katılarak, Filistin davasının tüm destekçilerinin greve katılması ve Gazze Şeridi’ndeki savaşın sona ermesi çağrısında bulundu.

Kanadalı aktivist Cheryl Benson, greve bağlı kalınması gerektiğine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Küresel bir greve ihtiyacımız var. Ateşkes sağlanana kadar herkes çalışmamalı ve bu patronların ekonomisini sarsmalı.”

Protestolar, savaş karşıtı mesajlar ve çok sayıda sivil ölüm, işgalci İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırganlığını sürdürmekten caydırmayı başaramadı ve ABD, BM Güvenlik Konseyi’nde Gazze’de ateşkes çağrısı yapan oylamada veto hakkını kullanmıştı.

Konseydeki 15 üye ülkeden 13’ü karar taslağının lehinde, ABD’nin muhalefetine ve Birleşik Krallık’ın Birleşik Arap Emirlikleri’nin önerdiği metine karşı oy kullandı.

İki ayı aşkın bir sürenin ardından İsrail, sivillere karşı katliamlar gerçekleştirerek Gazze Şeridi’ne yönelik yıkıcı saldırısını sürdürüyor. Sağlık Bakanlığı’nın Gazze Şeridi’nde yayınladığı son rakamlara göre, saldırı 17 bin 487 Filistinlinin ölümüyle ve 46 bin 480 Filistinlinin yaralanmasıyla sonuçlandı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz