Kadın gazeteciler 23 Nisan’da ev baskınıyla gözaltına alınıp tutuklandıktan sonra götürüldüğü Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesinde çıplak arama dayatması yapılan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Esra Solin Dal için yan yana geldi.

“Gazetecilik değil, çıplak arama işkencesi suçtur” pankartı açılan eylemde, “Gazetecileri serbest bırakın”, “Özgür basın susturulamaz” dövizleri taşındı. Eyleme, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) milletvekili Özgül Saki, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüleri Esengül Demir ve Cengiz Çiçek, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), Kadınların Kurtuluşu, Kadınlar Birlikte Güçlü (KBG), Kırkyama Kadın Dayanışması ve çok sayıda kadın örgütü temsilcisi, kadın gazeteci katıldı.

Eylemde “Özgür Basın Susturulamaz”, “Esra Solin Yalnız Değildir”, “Jin, Jiyan, Azadi”, “Yaşasın Kadın Dayanışması”, “İnsanlık Onuru İşkenceyi Yenecek” sloganları atıldı.

Basın metnini okuyan Serpil Ünal, Esra Solin Dal’a çıplak aramanın yanı sıra ilk gün su verilmediğini, Dal’ın kasıtlı olarak aç bırakıldığını ve havalandırma hakkının gasp edildiğini belirtti.

Yapılanların tamamının suç olduğunu vurgulayan Ünal, gazetecilerin değil, kadın gazetecilere işkence edenlerin cezalandırılması gerektiğini söyledi. “Gazetecilik değil çıplak arama suçtur. Gazeteciler değil, çıplak arama yapanlar yargılanmalıdır” diyen Ünal, geçmiş dönemde yaşanan çıplak arama dayatmalarını hatırlattı.

Ünal, şöyle devam etti: “Biz, kadın gazeteciler olarak kadınlar olarak, gazeteci arkadaşımız Esra Solin Dal’a Bakırköy Cezaevi’nde yapılan çıplak arama işkencesinin suç olduğunu görüyor, biliyor ve deşifre ediyoruz. Unutmuyoruz, unutturmuyoruz! Gazetecilik yapmak suç değil, yargılama konusu yapılmamalıdır. İnsan onurunu kırıcı uygulamalar yapmak bir insana işkence etmek suçtur, yargılama konusudur. Sesleniyoruz! Gazeteciler ve kadınlar olarak diyoruz ki eğer arkadaşımızın saçının teline zarar gelirse sorumlusu Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi yönetimidir. Haykırıyoruz! Konuyu takip etmeye, mahpus kadın Esra Solin’e ve tüm kadın mahpuslara yönelik yapılan hak ihlallerini deşifre etmeye devam edeceğiz.”

Kadın gazetecilerin kadın grevlerinde kadınların sesi olduğunu, erkek devlet şiddetini, savaş koşullarında kadınların yaşadıklarını, şüpheli denilen kadın ölümlerinde erkeklerin ve devletin rolünü ortaya çıkardığını belirten Saki, kadın gazetecilerle yan yana, kadın hareketi olarak birlik olup erkek egemen düzeni alaşağı edeceklerini söyledi.

 


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz