Fransa’da aralarında Sosyalist Parti (PS), Fransız Komünist Partisi (PCF), Yeşiller (EELV) ve Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) gibi örgütlerin de bulunduğu sol partiler, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un erken seçim çağrısından bir gün sonra “birleşik cephe” kurma çağrısı yaptı.

Partiler ortak bir basın açıklamasında “yeni bir halk cephesi” aracılığıyla “geçmişten kopmak için bir program ortaya koymak” istediklerini söyledi.

Liderlerin birlik çağrılarına LFI lideri Jean-Luc Mélénchon ve partisine yönelik mesajlar eşlik etti. PS lideri Olivier Faure, “Demokratik bir şekilde anlaşabilecek insanları bir araya getiren bir koalisyona ihtiyacımız var. Kimseyle aynı hizada olmayacağız. Koalisyon bir liderin herkes adına karar vermesi değil, sürekli bir diyalog, demokratik ve kardeşçe bir çalışma biçimidir,” dedi.

2022 seçimlerine de ortak platformla girmişlerdi

Pazar günkü Avrupa seçimlerinin 2027 cumhurbaşkanlığı oylamasının habercisi olmasını isteyen Fransa solunun önemli isimlerinden Mélenchon, Place de la République’ten çok da uzak olmayan bir yerde düzenlediği bir toplantıda doğrudan seçmenlere seslendi ve “Herkes halkın birliğini sağlayacak platformu seçebilir. Ulusal Birlik’e, liderlik için meydan okuyabilmemiz için bu savaşa birlik içinde girmemizi engelleyenlerin feci sorumluluğu var,” dedi.

Birleşik bir sol ihtimali, Fransa’da 2022’de yapılan son parlamento seçimleri öncesinde ortaya çıkan Yeni Ekolojik ve Sosyal Halk Birliği’ni (NUPES) hatırlatıyor. Sosyalist Parti, PCF ve Yeşiller, LFI ile aylık 1.400 Avroluk asgari ücret, temel ihtiyaç maddelerinde fiyatların dondurulması, emeklilik yaşının 60’a çekilmesi ve kurumsal gücün cumhurbaşkanından parlamentoya kaydırılması gibi politika önerilerini içeren bir anlaşmaya varmıştı.

Partiler ayrıca Fransa’nın 577 yasama bölgesinin her birinde tek bir NUPES adayı çıkarma konusunda anlaşmıştı.

Bu strateji, RN adaylarının 89 sandalye kazandığı oylamada 151 NUPES adayının sandalye kazanmasına yardımcı olmuştu.

1936 yılında Komintern’in faşizme karşı birleşik cephe politikası altında, Fransız Komünist Partisi (PCF) önderliğinde bir Halk Cephesi hükümeti iktidara gelmişti.

Le Pen’e karşı “Halk Cephesi” eylemleri başladı

AFP muhabirlerine göre pazartesi akşamı Rennes, Nantes ve Rouen’de toplanan binlerce kişi, birkaç hafta sonra yapılacak parlamento seçimlerinde RN’ye karşı bir engel oluşturmak üzere “Halk Cephesi” çağrısında bulundu.

Valiliğe göre Rennes’de toplanan 2.500’den fazla kişi hep bir ağızdan “Halk Cephesi” sloganları atarken, konuşmacılar solu RN’ye karşı birleşmeye çağırdı. Sol partilerin, ekolojistlerin ve sendikaların çoğu mitingde hazır bulundu.

69 yaşındaki emekli Marie, “Dün olanlar şok ediciydi,” derken, 45 yaşındaki öğretmen Anne de tüm gençliği boyunca buna karşı mücadele ettiğini ve “Bu zararlı fikirlere karşı mücadele etmek için bir araya gelmemiz gerektiği çok açık. Tüm solu bir araya getirmenin tam zamanı ama işe yarayacak mı?” diye sordu.

Nantes’da toplanan en az 1.000 kişi akşam saat 7 sularında “devrim ya da barbarlık” yazılı bir pankartın arkasında bir yürüyüş başladı.

Rouen’de de yaklaşık 800 kişi aşırı sağa karşı yürüdü.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz