İlçede 6 bin kaçak yapı olduğunu belirten belediye yetkilileri, encümen kararı ve tebligat aşamasından sonra yıkımları gerçekleştirmeye çalıştıkları bilgisini verdi. Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, belediye bünyesinde özel bir birim kuracaklarını söyledi.

Evrensel’e açıklama yapan Gürbüz, “Belediye olarak özellikle tarım alanlarının korunması için önümüzdeki günlerde özel bir birim kurarak kaçak yapılaşmanın önüne geçmeyi hedefliyoruz. Foça’nın tarım alanlarını korumak için yapılan yıkımlar caydırıcı ve emsal gösterilecek. Belediyenin tepki vermesi ve direkt yıkması sonucu olası kaçak yapı yapmayı düşünenlerde acaba korkusu yaşanacaktır. Foça’mızı hobi köylerden uzak tutup, lağım çukurlarından sızan pis sularla tarım yapan çiftçimizi de o ürünleri alan vatandaşlarımızı da koruyacağız” dedi.

“Kaçak yapılaşmaya göz yumulmamalı”

Yenibağarası’daki tarım alanlarının korunması için gerekli müracaatları yaptıklarını söyleyen Mahalle Muhtarı Cihat Gerihan, “2019 yılında seçildiği günden bu yana konu ile ilgili kamu kurumlarına yazışmalar yaparak bölgeyi korumaya çalışıyoruz. Tarım alanlarında yapılan parselasyonda hem mahallemizde faaliyet yürüten çiftçilerimiz hem de yerel yönetimimiz sıkıntıya düşüyor” diye konuştu.

Kaymakamlıkla yapılan toplantılarda bölgedeki muhtarlar olarak sorunu gündeme taşıdıklarını belirten Gerihan, “Her geçen gün daha fazla artan bu yapılara izin verilmemeli. Herkes görevini zamanında yerine getirmeli daha sonra yapı bittikten sonra yaşanan yıkımlar, yapana da yıkana da sorun oluyor. Yasalar herkese eşit uygulanmalı kaçak yapılaşmaya göz yumulmamalıdır” dedi.

Zeytinköy’de yaşayanlar ile Foça Tarih ve Doğa Talanına Hayır Platformunun ısrarlı takipleri sonucu Foça Belediyesi ekiplerince bölgedeki ilk kaçak yapılar yıkılmaya başlandı. Foça’nın nefes aldığı alanlarda ormanlık, zeytinlik, mera alanları, Vadide Bahçecik olarak adlandırılan bölge bitki çeşitliliği, erozyonu önleyen, suyu tutan, varlığıyla önem taşıyan makileriyle, delice zeytin ağaçlarıyla, organik tarımın yapılabildiği kirlenmemiş yapısıyla ön plana çıkıyor. Yine aynı alanda arıcılık ve hayvancılık yapılan Foça’da kalan ender yerlerden biri olarak biliniyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz