Filistin İçin Bin Genç; Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılacak etkinliğine çağırılan firmalara karşı dün eylem yaptı. “Bilim ve Teknolojide Lider Kadınlar” adlı etkinliğine çağrılan Axa Sigorta, Google, Socar’ın İsrail’e fon, yazılım ve yakıt sağladığını belirten Filistin İçin Bin Genç grubu tüm Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini kendileriyle birlikte tepki göstermeleri için Garanti Kültür Merkezine çağırdı.

“Daha dün Filistin’in yanında açıklama yapanlar, bugün okullarda soykırımcı İsrail’e fon, yazılım ve yakıt sağlayan şirketlerin temsilcilerini Boğaziçi’nde ağırlıyorlar. Yüreği Filistinle atan herkesi bu işbirlikçilerin temsilcilerini okulumuzdan çıkarana kadar Garanti Kültür Merkezine bekliyoruz!

Katil İsrail’le işbirliği içerisindeki tüm üniversite yönetimlerine sesleniyoruz: hem ticari hem akademik tüm anlaşmaları iptal edin, soykırım ortaklarını kampüslerimize sokmayın! Bu kirli işbirliği içinde olan tüm üniversitelerde karşınıza dikileceğiz!”

“Soykırımcı sermaye üniversitelerden defol” pankartı açan gençler, sık sık “Nehirden denize özgür Filistin” sloganı attı.

Filistin İçin Bin Genç grubunun eylemi sonucunda Socar etkinliğe katılamadı. Grup, Socar’ın etkinliğe katılamadığını sosyal medya hesaplarından şu şekilde duyurdu:

Boğaziçi Üniversitesi’nin kayyum rektörü Naci İnci, Emory Felsefe Bölüm Başkanı’nın Gazze ile dayanışma eyleminde gözaltına alınmasına tepki göstermişti. İnci, üniversitenin etkinliğine İsrail’e yazılım ve yakıt sağlayan şirketlerin katılmış olmasına dair henüz bir şey söylemedi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz