Fotoğraf: Evrensel

Malatya Doğanşehir’de Çığlık köyünde maden çıkarma ruhsatı verilmesi sonrası CSK Madencilik Sanayi Ticaret LTD. ŞTİ. köyde çalışmalara başladı. Köylülerin madene karşı çıkması nedeniyle bölgeye jandarma geldi. Maden sahası için ‘uygundur’ denilen alan Çığlık fayı hattı üzerinde bulunuyor.

Köylüler bölgede maden sahası istemiyor

Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’in aktardığı haberde, Malatya Doğanşehir’e bağlı Çığlık köyünde 2021’de Aybeks Mineral Madencilik LTD ŞTİ. firmasına, bölgede demir ve feldspat madeni çıkarması için ruhsat verildi. Daha sonra şirket, burayı CSK Madencilik Sanayi Ticaret LTD. ŞTİ’ye devretti. Şirket geçtiğimiz günlerde iş makineleriyle köye girdi. Köylüler hazırlıklara tepki göstererek, bölgede maden sahası istemediklerini söyledi. Bunun üzerine ‘güvenliği’ sağlamak için köye jandarma geldi. Köylüler ise jandarmanın ayda birkaç kez bölgeye geldiğini ve ara ara ‘yoklama’ yaptıklarını ifade etti. Her an iş makinelerinin köye girebileceğini ve maden sahası için çalışmaların başlayabileceğini söyleyen bölge halkı, köylerinde maden sahası istemediklerini belirtti.

Yerleşim yerine 200 metre uzaklıkta

Aynı zamanda Çığlık köyünde yaşayan Ziraat Mühendisi Güngör Yıldırım, maden sahasının yerleşim yerine sadece 200 metre mesafede olduğu bilgisini paylaşarak şunları söyledi: “Maden sahasının sıfır noktasında kayısı bahçeleri var. Şirket, ‘Zarar vermeyeceğim, toz çıkartmayacağım’ diyor. Köyün içme suyu bile maden sahasına çok yakın. Maden sahası aslında tam da köyün içerisinde. ÇED raporu verilirken bunlar bilinmiyormuş.”

Her iki ucuna gerilim yüklenen fay hattına maden sahası!

Maden sahasının yapılacağı alan, fay hattına da çok yakın. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeoloji Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, bölgeyle ilgili geçtiğimiz nisan ayında dikkat çeken bir açıklama yaptı. 6 Şubat’ta yaşanan 7.6 şiddetindeki depremin Ekinözü fayının her iki ucuna gerilme yüklediğinin hesaplandığını belirten Tüysüz, “Bunun doğu ucundaki Malatya, Akçadağ, Çığlık gibi faylar aktif olmakla ve 6 Şubat’ta gerilim artışı olmakla birlikte bunlarda yeni bir deprem olur mu sorusuna net bir cevap vermek zor” dedi.

“Köy tamamen yok olacak”

Yıldırım da bu fay hattına dikkat çekerek şöyle devam etti: “Maden sahası Çığlık fayının tam üzerinde bulunuyor. Çalışmalar başladığında burada bir de patlamalar yaşanacak. Bu fay hattının üzerinde patlamaların yaşandığını düşünün… Acil bir şekilde madenin kapatılmasını istiyoruz. Aksi durumda köy tamamen yok olacak. Ayrıca bu maden ilçe merkezini de etkileyecek. Bu zararı engelleyecek herhangi bir etken de yok.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz