Muğla’nın Yatağan ilçesi Eskihisar Mahallesi’nin ormanlık alanında yapılması planlanan mermer ocağı projesi için “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir” kararı verildi. Karara tepki gösteren yöre halkı, projenin iptali için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne başvurdu.

ANKA’da yer alan habere göre; Yatağan’da Stratonikeia Antik Kenti’nin de bulunduğu Eskihisar Mahallesi’nde mermer maden ocağı işletme projesi yapılması planlanıyor. Proje için 6 Mayıs’ta “ÇED gerekli değildir” kararı verildi.

ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre; projeye konu olan ruhsat alanı, 75 hektar büyüklüğünde. ÇED Alanı ruhsat alanının 15,24 hektarlık (152445,17 metrekare) alanında planlanıyor. Projeye konu faaliyet sahasında üretim çalışmaları açık ocak işletme yöntemi ile gerçekleştirilecek. Projeye konu ÇED alanı, Aydın-Muğla-Denizli Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’nın N20 numaralı paftasında ve orman alanında yer alıyor.

Projeye tepki gösteren yöre halkı ve çevreciler, Muğla Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Kirayoğlu: Stratonikeia kırk yıldır ağır bir saldırı altında

Eskihisarlı Lütfi Kirayoğlu konuyla ilgili konuşma yaparak, “Bugün burada, Eskihisar bir diğer adıyla Stratonikeia köylüleri olarak, bize destek veren civar köylüler ve Muğla’daki çevre dostlarıyla birlikteyiz” sözlerine yer verdi.

Kirayoğlu, neden orada olduklarını açıklayarak, “Biliyorsunuz, Stratonikeia 2 bin 500 yıllık bir antik kent. Güya buranın göz bebeği ama bütün Muğla’nın, bütün Batı Anadolu’nun göz bebeği olan bu kent, kırk yıldır ağır bir saldırı altında” ifadelerini kullandı.

Kirayoğlu: Sermaye bizi soymak için dağa çıktı

Son dönemde gözlerini para hırsı bürümüş madencilerin saldırısı altında olduğunu söyleyen Kirayoğlu, “Artık sermaye dağa çıktı. Eskiden eşkıyalar dağa çıkardı. Şimdi sermaye bizi soymak için dağa çıktı. İşte bunun için buradayız” dedi.

Kirayoğlu; 2023 yılının Kasım ayında Ulusal Madencilik adlı bir şirketin köye gelip, hiçbir inceleme yapmadan ÇED raporu hazırladığı ve köye saldırmak istediğini dile getirerek, “Eskihisar köylüleri olarak onları püskürttük” ifadelerini kullandı.

Şimdi de yeni bir şirketin, yine bin 500 dönümlük bir arazi üzerinde maden ocağı açmak istediğini belirten Kirayoğlu, “Hemen köye beş yüz metre mesafede, seslenseniz duyacak kadar bir mesafede mermer ocağı açmak istemektedir” sözlerine yer verdi.

Kirayoğlu: Leke halinde gözüken taş ocakları şimdi bütün tepeyi kaplamış

Ayrıca Kirayoğlu, “Buraya yola çıkmadan önce daha iki saat önce hiç kimseye haber vermeden ağır bir patlamayı yaşayarak buraya geldi. Köyümüzün halini görmek için asıl olarak bayıra gidin. Kuzey batı yönünde tepelere bir bakın” dedi.

Son olarak Kirayoğlu şu sözlere yer verdi: “Eskiden orada leke halinde gözüken taş ocakları şimdi bütün tepeyi kaplamış, ormanlar leke haline gelmiş. Bu duruma boyun eğmek istemiyoruz. Bu nedenle buradayız ve başlangıç olarak Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’ne dilekçemizi verdik.”

“Yıkım projelerine karşıyız”

‘ÇED gerekli değildir’ kararının hukuksuz olduğunu söyleyen Eskihisar Muhtarı Cafer Ateş, “Muğla ili Yatağan ilçesi Eskihisar Mahalle muhtarı ve halkı olarak, yaşamı savunanlar olarak burada Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü önünde mahallemiz sınırlarında ruhsat alanı 750 dekar, izin alanı 250 dekar, ÇED alanı 152 dekar olan Ümit Çelikten Mermer Maden Ocağı projesinin ÇED ilanını itiraz için toplandık. Mermer proje sahası antik Stratoneikeia’nın ocakları olup, zeytinlik sahalar ve mahallemizin içme su kaynaklarının bulunduğu bir alandır. Verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararı hukuksuzdur. Eskihisar kömür madeni yüzünden üç defa taşınarak büyük bedel ödemiştir. Mahalle muhtarı olarak ve mahalle halkımız bu yıkım projelerine karşıyız. Bu projenin iptali için adli ve idari olarak her türlü mücadeleyi hukuk devleti çerçevesinde yürüteceğimize basına ve kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.” dedi.

Basın açıklamasının ardından yöre halkı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne projenin iptali için itiraz dilekçelerini verdi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz