Dersim’den Erzincan’a dayanışmak için gidişleri engellemek amacıyla Erzincan Valiliği yasak getirdi. Kente girmek isteyen ESP ve Munzur Çevre Derneği yolda durduruldu. Maden işçilerinin çoğunluğunu oluşturduğu Sabırlı köyünde de giriş, çıkışlar yasaklandı.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nin (ESP) Dersim’den Erzincan’a giderek dayanışma içinde bulunmak isteyen devrimcilerin ve ekolojistlerin kente girişi engelleniyor.

Erzincan Valiliğinin eylem korkusu

Erzincan İliç’te bulunan Anagold’a ait Çöpler Altın Madeninde dün öğle saatlerinde göçük yaşanmıştı. Resmi rakamlara göre 9 işçi göçük altında ve hala ulaşılamadı. Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, kente girişleri yasakladı.

Valiliğin iş cinayetini ve ihmaller silsilesini “toprak kayması” olarak değerlendirdiği kararında “toprak kayması olayı ile ilgili eylem ve etkinlik düzenlemek amacıyla kişilerin ve araçlarının, ilimiz sınırları içerisinden Erzincan iline çıkışlarının 14.02.2024 günü saat: 00.01’den 18.02.2024 günü saat: 23.59’a kadar ilgili mevzuat çerçevesinde” girişleri yasakladı.

ESP’lilerin girişine izin verilmedi

Aralarında ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran ve yerine kayyum atanan Peri Belediye Eşbaşkanı Orhan Çelebi’nin de bulunduğu ESP heyeti Muti köprüsünde durduruldu. Yasak kararı gerekçe gösterilen ESP üyelerine, “Sizin plakanız verildi, giremezsiniz” denildi.

Sosyalistlerin Muti köprüsünde bekleyişi sürüyor.

Bölgeye gidenler durduruldu, gözaltına alındı

Dersim’den yola çıkarak Erzincan’a geçmek isteyen Munzur Çevre Derneği de askerler tarafından durduruldu. Munzur Çevre Derneği üyelerinin Pülümür girişinde bekleyişi sürüyor.

Munzur Çevre Derneği, Pülümür’de engellemeye ilişkin açıklama yaptı: “İnsanların toprak altında kaldığını biliyoruz. Buna rağmen valiliğin keyfi uygulamasına kaynaklı olarak, biz engellenmeye çalışıldık. Erzincan’a gidişimiz yasaklanmıştır. Kınıyoruz. Uluslararası tekellerin Türkiye’de soygun düzenine, halkımızın, çevre kurumlarının karşı durmasını istiyoruz.”

Dem Parti Dersim İl Örgütü, Erzincan’a giriş yasağını ve gözaltıları protesto etti: “DEM Parti olarak bu katliamın tüm sorumluları hesap verene kadar konunun takipçisi olacağız”

Öte yandan Erzincan İliç ilçesinde yaşanan maden göçüğü sonrasında bölgeye giderek yerinde inceleme yapmak isteyen İHD Dersim Şube Eş Başkanlarımız Gürbüz Solmaz, Gönül Sonbahar ve üyelerimiz Nilüfer Akdağ ve Gökmen Yeşil gözaltına alındı.

İHD Genel Merkezi, “Tunceli Valiliğinin İl idaresi kanunu kapsamında almış olduğu “Tunceli İlinden Erzincan İline Çıkışları Yasaklayan Karar” kapsamında gözlatına alınan İHD üye ve yöneticilerimizin derhal serbest bırakılarak İliç’e gitmelerine izin verilmesini ve bu yasak kararın kaldırılmasını talep ediyoruz.” dedi.

Resim

TMMOB: Facia geliyor dedik

Makine Mühendisleri Odası sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Erzincan İliç Çöpler Altın Madeninde yaşanan facia, göz göre geliyorum diyen bir faciadır. 6 Aralık 2023 tarihinde İliç’de açtığımız iki ayrı davanın bilirkişi keşfindeydik. 2. Kapasite artırımı için Bakanlığın verdiği ÇED olumlu kararı ve Açık ocak işletme genişletmesi için verilen ÇED gerekli değildir kararına karşı açtığımız davalardı.” dedi.

Oda, işletmenin kapatılmalı ve rehabilite çalışmalarına başlanması gerektiğinin altını çizdi.

4 kişi gözaltına alındı

9 işçinin göçük altında kaldığı belirtilen faciayla ilgili bugün öğle saatlerinde aralarında maden saha görevlisinin de bulunduğu 4 kişi gözaltına alındı.

Köye giriş, çıkışlar yasaklandı

Madene çok yakın olan ve çoğunluğu maden işçilerinden oluşan Sabırlı köyüne de giriş ve çıkışlar yasaklandı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz