Nizip başsavcılığınca Kahramanmaraş merkezli 7,7 büyüklüğündeki depremde yıkılan ve 51 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin yaralandığı Furkan Apartmanı’na ilişkin yürütülen soruşturma sonucu hazırlanan iddianamede, sanıklar hakkında ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ suçundan altı sanık hakkında 22 yıl altışar aya kadar hapis talep ediliyor.

Nizip Ağır Ceza Mahkemesinde bugün görülen duruşmaya, bazı tutuksuz sanıklar ve avukatları ile depremde ölenlerin aileleri katıldı.

Duruşma savcısının yeniden bilirkişi raporu alınması talebini mahkeme heyeti reddetti.

Esasa ilişkin mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, haklarında tutuklamaya yönelik yakalama kararları bulunan firari sanıklar Hasan Hüseyin Sever ile Abdullah Devrim Sever’in dosyasının ayrılmasını talep etti, sanıklar Yılmaz Şahin Yurtyapan, Faik ve kardeşi Eyüp Öğüt’ün üst sınırdan cezalandırılmasını ve tutuklanmasını istedi.

Savcı, sanık Nejdet Alpay hakkındaysa beraat kararı verilmesini talep etti. Sanıklar, suçsuz olduklarını savunarak beraatlerini istedi. Bazı sanık avukatları esasa ilişkin savunma için süre istedi.

Ersan Şen garanti istedi

Duruşmada Hasan Hüseyin Sever’in avukatı Ersan Şen, firari müvekkiline tutuklanmama garantisi verilmesini talep etti.

Bu talebe depremde ölenlerin yakınları tepki gösterdi. Mahkeme çıkışında da Şen’i yuhaladılar. Vatandaşlar Şen’in talebini ‘pazarlık’ olarak yorumladı.

Şen kayıp yakınları tarafından “satılmış Ersan”, “Şerefsiz” ve “Senin de başına gelsin” sözlerle yuhalanarak, polis korumasında adliyeyi terk etti:


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz