Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu Erciyas Çelik Boru’da 17 Ekim 2023’te başlayan TİS görüşmelerinde Birleşik Metal-İş toplu sözleşmede saat ücretleri 65 TL’nin altında olan işçilerin saat ücretlerinin 65 TL’ye çıkarılmasını, üzerine seyyanen 77 TL zam yapılmasını istedi. Ayrıca taleplerin her kıdem yılı için saat ücretlerine 37.5 TL’yi geçmemek üzere 2.5 TL zam istendi. Buna göre ilk 6 aylık dönem için istenen zam oranı yüzde 121 oldu, böylece ikramiyeli net ücretlerin 17 bin 595 TL olduğu fabrikada, ikramiyeli net ücretlerin 36 bin 590 TL’ye çıkarılması istendi.

Ayrıca asgari ücret koruması, geçen dönem kayıpların telefi edilebilmesi için 1 aylık zamlı ücretin prim olarak işçilere verilmesi, fazla çalışma ücretlerinin artırılması, gelir vergisi kesintisinin telafisi için temmuz ayından itibaren erzak fişinin kıdeme göre sözleşmede yer alması talepleri yer aldı. Diğer 6’şar aylık dönemler için ise 6’şar aylık enflasyon artı 4 puan refah payı talep edildi. Patronun son teklifi ise yüzde 85 oranında kaldı.

14 Ocak 2024 tarihinde uyuşmazlıkla sonuçlanan görüşmelerin ardından ara bulucu raporunun taraflara bildirilmesiyle alınan grev kararı doğrultusunda yaklaşık 400 işçi 31 Ocak’ta grev başladı. Grevlerinde iki günü geride bırakan işçiler mücadelelerinde kararlı olduklarını söylüyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz