Notice: Array to string conversion in /home/runcloud/webapps/app-direnisteyiz29/wp-content/plugins/td-cloud-library/includes/tdb_functions.php on line 433
26.8 C
İstanbul
24 Temmuz Çarşamba, 2024
spot_img

Erbil’de erteleme kesinleşti, parlamentonun görev süresi uzatıldı

Kürdistan parlamentosu, Bağdat’la gerilimin gölgesinde başkanlık seçimlerinin ve parlamento seçimlerinin ertelenmesine onay verdi. Seçim sekiz ay ertelendi, parlamentonun görev süresi uzatıldı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) parlamentosu, 1 Kasım’da düzenlenmesi planlanan başkanlık seçimleri ile genel seçimlerin ertelenmesine onay verdi. Parlamento kararına göre, iki seçim de sekiz ay ertelendi; mevcut parlamentonun görev süresi uzatıldı.
111 vekilden 68’inin katıldığı oylamada, 60 vekil erteleme kararına onay verdi. Erteleme kararına Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Kürdistan İslam Birliği (KIU) destek verdi. Referandumdan sonra KDP lideri ve IKBY Başkanı Mesud Barzani’ye ulusal birlik hükümeti çağrısı yapan Goran (Değişim Hareketi) oturumu boykot etti.
IKBY’nin Seçim Komisyonu Başkanı Hendren Muhammed dün seçimlerin erteleneceğini açıklamış, gerekçe olarak da bağımsızlık referandumu sonrası Bağdat’la yaşanan gerilimde partilerin aday bildirmemiş olmasını göstermişti.
Dış Haberler

Son Haberler

ÇOK OKUNANLAR

KALDIRAÇ DERGİSİ'NİN TEMMUZ SAYISI ÇIKTIspot_img
İŞÇİ GAZETESİ'NİN 218. SAYISI ÇIKTI!spot_img

Bizi takip edebilirsiniz

369BeğenenlerBeğen
851TakipçilerTakip Et
14,108TakipçilerTakip Et
1,700AboneAbone Ol