Ordu’da tartışmalı inşaat çöktü: 'Ölenlerin sorumlusu belediye ve şirkettir'

Ordu Altınordu ilçesinde belediyenin yeşil alanı imara açarak bir şirkete satmasıyla gündeme gelen inşaatta kalıplarda çökme oldu. Çökmede bir işçi yaşamını yitirken, 8 işçi yaralandı. Çökmenin sorumlularının ihaleyi özelleştiren belediye ve şirket olduğu açıklandı.
Ordu Altınordu ilçesinde Sivas yolu üzerinde Selçuk İnşaat otel yapılıyordu. Ordu Çevre Derneği’nin Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne, Karayolları 7. Bölge Müdürlüğün ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüyle yaptığı yazışmalarda yeşil alanın OBB tarafından imara açılıp şirkete satıldığı ve inşaata, yol mesafesinden 25 metre çekme yerine 13 metre çekme izinli ruhsat verildiği ortaya çıkmıştı.
Konuyla ilgili açıklama yapan Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “OBB, yeşil alanı imara açarak şirkete satıyor. Kişiye özel ihale oldu. Bunun belgeleri var. Eleştirimizi basın açıklamasıyla yapmıştık. Hatta Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü yaptığı inceleme inşaatın yol payının bırakılmadığı tespitini yaparak OBB’den görüş istedi. Tartışmalı bir alanda, inceleme sonuçlanmadığı halde inşaatın devem ettirilmesi ve devam ettirilmesine göz yumulmasına neden olanlardan hesabı sorulmalıdır. Ölen ve yaralanan işçilerin sorumluları belediye ve şirkettir.” dedi.
Altınordu ilçesi Şahincili Mahallesi Çakalçıkmaz Mezarlığı mevkiinde yapılan imar değişikliğine Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü’nden gelen itiraz hakkında da bilgi veren Gönül, “İddialarımızı Karayolları 7.Bölge Müdürlüğü de yineliyor. İnşaatın karayoluna yakınlığını tespit etmiş ve Altınordu Belediyesi’nin verdiği 13 metre çekmeli izinin yasalara uygun olmadığını belirtmiştir. Yoldan çekme mesafesi 25 metre olması gerekiyor. Yasal zorunluluklara uyulmamış. Belediyenin verdiği Geçiş Yolu İzin Belgesi verilmesi de trafik güvenliği açısından da uygun görülmemiş. İmar değişikliğinin de inşaatın da kurallara uygun olmadığını Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü söylemesine rağmen inşaat durdurulmadı.. Çökme yaşandı. İhmalin hesabı sorulmalı.” dedi.