İzmir Bayındır’da dün başlayan orman yangını devam ediyor. Bugün kısmen kontrol altına alınan yangın tarım arazilerine de büyük zarar verdi.

İzmir’in Bayındır ilçesi Ovacık Mahallesi’nde dün başlayan ve 350 hektarlık ormanlık alanda etkili olan yangını söndürmek için seferberlik başlatıldı. Bölgedeki diğer illerden gelen takviye ekiplerin yanı sıra 7 helikopter, 3 uçak, 16 dozer, 135 arazöz çalışmalara katıldı. Bu arada dozerlerden birisi devrildi ancak kazada ölen ve yaralanan olmadı.
Bayındır’da dün başlayan yangına ilk müdahaleyi köylüler yaptı. Bir süre sonra orman ekipleri de karadan ve havadan çalışmalara katıldı. Rüzgarın da etkisiyle hızla büyüyen alevlere, havanın kararmasıyla helikopter ve uçaklar müdahale edemedi. Günün ilk ışıklarıyla birlikte havadan tekrar başlayan müdahalelerle yangın kısmen kontrol altına alındı. Alevlerin rüzgarla sıçramasıyla belli bölgelerde tekrar başlayan yangını söndürmek için adeta seferberlik ilan edildi. Sadece İzmir değil Ege Bölgesi’ndeki diğer illerden den bölgeye takviye ekiplere kaydırıldı. 7 helikopter, üç uçağın yanı sıra 16 dozer ve 135 arazöz de, bölgede görev aldı.
KİRAZ VE ZEYTİN AĞAÇLARI YANDI
Yangında yaklaşık 350 hektarlık alanın zarara gördüğü ifade edildi. Alevler sadece ormanlık alanlara değil tarım arazilerine de büyük zarar verdi. Özellikle kiraz, zeytin ağaçları yandı. Yanan bölgede arazileri bulunan köylüler yüksek kesimlerden, söndürme çalışmalarını endişe içinde izledi.

KAYIP İŞÇİ BULUNDU
Yangına dünkü müdahale sırasında söndürme çalışmalarında bulunan bir işçinin kayıp olduğu bilgisi yayıldı.
Ancak dumandan zehirlendiği ve baygınlık geçirdiği saptanan işçi, aramalar sonucu bulundu.
Hastaneye kaldırılan işçinin sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı. Söndürme çalışmalarında yine, Manisa’dan gelen dozer de devrildi.

Gazete Duvar


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz