Ekoloji Birliği, Gezi direnişinin 7. yıl dönümüde açıklama yaptı. Açıklamada, “Gezi umudumuz, Gezi geleceğimizdir” denildi.
Ekoloji Birliği tarafından Gezi Parkı direnişinin 7. yıl dönümü ile ilgili yapılan açıklamada, “Gezi umudumuz, Gezi geleceğimizdir” denildi.
Gezi direnişinin, ekoloji mücadelesinin daha görünür hale gelmesini sağladığı belirtilen açıklamada, “Emek, demokrasi ve ekoloji mücadelesinin ve kadın hareketinin bir arada oluşunun gücünü gösterdi. Bugün Gezi’den aldığımız güçle bir aradayız. Kapitalizmin saldırısı gün geçtikçe daha da artıyor.  Dağlar, dereler, ormanlar, tarım arazileri maden-enerji-turizm şirketleri ve onları destekleyen iktidarlar tarafından talan ediliyor. Altın/metalik madencilik, termik santrallar, nükleer santrallar, HES’ler, RES’ler, JES’ler, taş ocakları, biyokütle santralleri, balık çiftlikleri, deniz dolguları, yanlış dere ıslahları, korunan alanların yağmalanması, aşırı yapılaşma, katil mega projeler, Kanal İstanbul, duble yollar gibi projeler durmuyor. Kapitalizmin doğaya saldırısı, iklim krizine ve korona gibi virütik krizlere neden oluyor.  Bir yandan koronavirüs nedeniyle EvdeKal çağrıları yapılırken diğer yandan yaşam alanlarının yağma ve talan edilmesine devam edildi” denildi.
“Artık ‘Her Yer Taksim, Her Yer Gezi, Her Yer Direniş’ oldu” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Köylülerin tarım alanlarına, derelerine, ormanlarına sahip çıkma mücadelesi büyüdü. Direniş çadırları gelenekleşti. Karadeniz’den Kazdağları’na; Munzur’dan Murat Dağı’na, Ege’den Akdeniz’e; Hasankeyf’ten Salda Gölü’ne, Sinop’tan Akkuyu’ya, Muğla’dan   Madra’ya, adını sayamadığımız daha onlarca yerde mücadele sürüyor. Bu mücadeleler enerjisini haklılıktan ve Gezi direnişinden alıyor.”
Gezi’nin, halka umut, iktidarlara korku olduğu ifade edilen açıklamada, “Ülke çapında emek, demokrasi, ekoloji ve kadın hareketinin birlikte vereceği mücadelenin kazanımla sonuçlanacağını ‘Gezi’ bize bir kez daha gösterdi. Farklılıkların zenginliğini birlikte yaşadık ve gördük. Gezi yolumuzu aydınlatmaya ve bize ışık tutmaya devam edecek” denildi.