31 Mart yerel seçimlerinde 22 yıl sonra ikinci parti olan AKP ve CHP’de siyasette ‘yumuşama’ mesajları verilirken Kürtlere ve devrimcilere ev baskınları ile gözaltı saldırıları devam ediyor. 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’na yürümek isteyenler ve Van’daki irade gaspına karşı direniş başta olmak üzere bir çok ilde yapılan operasyonlarda en az 372 kişi gözaltına alınırken 108 kişi tutuklandı.

Mayıs ayında ilk ev baskınları Taksim’e yürümek isteyen emekçiler ile sol-sosyalist parti ve kurumlara yönelik gerçekleşti. 1 Mayıs alanında gözaltına alınanların yanı sıra yapılan ev baskınlarında toplam 65 kişi gözaltına alındı. 65 kişiden 38’i “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanuna”, “Terör örgütü propagandası yapmak” ve “Kamu görevlisine direnmek” suçlamasıyla tutuklandı, diğerleri serbest bırakıldı. İstanbul’da ikinci gözaltılar da sosyalist parti ve kurumlara yönelik gerçekleşti.

5 Mayıs’taki ev baskınlarında gözaltına alınan 12 kişiden 11’i tutuklandı. Böylece tutuklu sayısı 49’a yükselirken yapılan itirazlar sonrası iki kişi serbest bırakıldı.

Van Direnişi 

İstanbul’dan sonra gözaltı operasyonlarının bir diğer adresi Van oldu. 31 Mart’ta Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının geri alınmasını protesto ettikleri gerekçesiyle 8 Mayıs’ta Hakkari ve Van’da dokuz kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınlardan yedisi “terör örgütü üyesi olmak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklandı, iki kişiye de ev hapsi verildi.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 13 Mayıs’ta 55 kişi eş zamanlı ev baskınıyla gözaltına alındı. “Polise mukavemet”, “terör örgütü üyesi olmak” ve “Kamu malına zarar verme” iddiasıyla gözaltına alınan 55 kişiden 21’i tutuklandı, 34’ü adli kontrolle serbest bırakıldı. Yine aynı gerekçelerle İzmir’de, 15 Mayıs’ta 16 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınlardan dokuzu tutuklandı, yedisi ise adli kontrolle serbest bırakıldı.

Diğer illerde

Mayıs ayının ilk günlerinden itibaren ev baskınları devam ederken 2 Mayıs’ta Bursa’da 20 kişi, Mardin’de iki kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan Nesibe Akan, Mahmut Yıldırım, Özgür Zirek ve Nurullah Durmaz, “terör örgütü üyesi olmak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” iddialarıyla tutuklandı. Diğerleri adli kontrolle serbest bırakıldı.

İzmir’de 2 Mayıs gecesi evine yapılan baskınla gözaltına alınan görüntü yönetmeni ve belgesel-sinemacı Koray Kesik, adli kontrolle serbest bırakıldı. Yine 3 Mayıs’ta Mersin’de gözaltına alınan altı kişi serbest bırakılırken 29 Nisan’da gözaltına alınanlardan Yoldaş Aba ve Sedat Aba, “terör örgütü üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı.

Şırnak ve Adana’da 30 Nisan’da yapılan ev baskınlarıyla gözaltına alınan 26 kişi, 4 Mayıs’ta adliye sevk edildi. 26 kişiden E. G. ve E. Y., “terör örgütü adına suç işlemek” ve “Tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme” iddiasıyla tutuklandı, diğerleri ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Gazeteciler gözaltına alındı

Diyarbakır’da 6 Mayıs’ta aralarında gazeteciler Nurcan Yalçın, Derya Us ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Parti Meclisi (PM) üyesi Sema Koç’un da bulunduğu sekiz kişi gözaltına alındı. “terör örgütü üyesi olmak” ve “terör örgütüne finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet” iddialarıyla gözaltına alınanlar adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı.

7 Mayıs’ta Urfa’da 17, 18 Mayıs’ta Antalya’da 17 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

İstanbul’da 15 Mayıs’ta yapılan ev baskınlarında DEM Parti PM üyesi Ünal Yusufoğlu, Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (MATUHAYDER) yöneticileri ile çok sayıda partilinin de aralarında olduğu en az 20 kişi gözaltına alındı. “terör örgütü üyeliği” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamaları yöneltilen 20 kişiden 6’sı tutuklandı, 14’ü ise adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı.

Aynı gün Antalya’da gözaltına alınan DEM Parti Döşemealtı İlçe Eşbaşkanı Fehmi Karakuş ile Ahmet Refik Akarca ve Derya Polat, Hatay’da ise 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 9 kişi adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı. Aynı gün Bitlis’te 16, Van’da ise bir kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan bir kişi tutuklanırken 16 kişi ise serbest bırakıldı.

Kürtçe şarkı dinlediği gerekçesiyle üç tutuklama

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde yerel seçim döneminde seçim aracından “Beritan” isimli Kürtçe şarkıyı çaldıkları için 16 Mayıs’ta gözaltına alınan 8 kişiden 3’ü tutuklandı, diğerleri serbest bırakıldı. İstanbul’da 18 Mayıs’ta, İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer, Ferhat Kurtay, Eşref Anyık, Mahmut Zengin ve Necmi Öner’i anmak isteyen 20 genç gözaltına alındı. Polis şiddetiyle gözaltına alınan gençlerden dördü “Polise mukavemet” iddiasıyla tutuklandı.

Gözaltı işlemleri sürenler

Şırnak, Mardin, Mersin ve Hakkari’de polis tarafından yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 68 kişi ile Cizre’de ifadeye çağrılıp gözaltına alınan Birca Belek Dil ve Kültür Derneği Eşbaşkanı Cahit Akıl ile sanatçı Umut Reşit Çağlı’nın gözaltı işlemleri sürüyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz