Bursa’da faaliyet gösteren Durak Tekstil işçileri yaklaşık beş ay kadar önce Öz İplik İş’e üye olmaya başladılar ve bunun ardından Durak Tekstil yöneticileri tarafından işçilere baskı yapılmaya başlandı, işçilerin anayasal, sendikal hak ve özgürlükleri engellendi ve sendikaya üye olan 6 işçi işten çıkarıldı.

Durak Tekstil çalışanlarının yaklaşık beş ay önce Öz İplik İş Sendikası’na üye olmuş, bu durumdan haberdar olan Durak patronu işçilere baskı yapmaya başlamıştı.

Tekstil fabrikası 273 işçi ile faaliyet yürütüyor.

Öz İplik İş Sendikası Bursa İl Başkanı Ekrem Saraçoğlu, sendikaya üye olan altı işçinin işten çıkarıldığını, sendikalaşmayı engellemenin suç olduğunu söyledi.

“İşçiler bir an önce işlerine dönmeli”

Saraçoğlu, “Durak Tekstil, dünyaca ünlü markalara üretim yapan firmalara iplik veriyor. Önemli markalara üretim yapan firmalarla bağlantılı bir fabrika sendikal özgürlüklere saygı göstermiyor. İşçiler haksız yere işten çıkarıldı. Farklı bahaneler göstererek, sırf sendikalı oldular diye yaptığınız bu girişimle ilgili gerçekler er ya da geç ortaya çıkacaktır. Bu işçiler bir an önce işlerine dönmeli. Çalışanların sendikaya üye olma özgürlüğüne saygı göstermelisiniz” dedi.

“Emekçileri yok sayarak, bir çözüm çok da mümkün değil”

Emekçilerin haklarına saygı duyulması gerektiğini dile getiren Saraçoğlu, “Emekçileri yok sayarak, müşteri odaklı bir çözüm çok da mümkün değil. Biz emekçilerin haklarına saygı duyulmasını, emekçilerin haklı taleplerinin Durak Tekstil’in büyüme stratejisinin temel bir parçası olarak görülmesini istiyoruz. Çalışma barışının sağlanmasını istiyoruz. İşçinin sendikaya üye olma özgürlüğüne saygı gösterilmesini istiyoruz. İşveren yetkililerine diyalog çağrısında bulunuyoruz” diye konuştu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz