Dünyanın dört bir yanında Filistin halkıyla dayanışma eylemleri yapıldı. Eylemlerde Siyonist İsrail’in Nablusi’de yemek sırası bekleyen binlerce Filistinliye saldırmasına büyük tepki vardı. Ayrıca ‘Özgür Filistin’ diyerek kendini yakan ABD’li genç asker Aaron Bushnell de anıldı.

ABD’nin birçok kentinde cumartesi eylem ve yürüyüşler vardı. San Francisco kentinde polis, İsrail Konsolosluğu önünde toplanan binlerce Filistin destekçisi protestocuya saldırdı. New York kentinde yoğun yağmura rağmen binlerce kişi yürüdü. Washington Square Park’ta toplanan kitle Filistin bayrakları ile İsrail büyükelçiliği binası önüne gelerek, ellerinde “Özgür Filistin”, “İşgale son”, “Soykırıma son verin” ve “İsrail’e ABD yardımlarını durdurun” şeklinde pankartlar taşıdı.

San Fransisco'da Filistin'e destek eylemi.

Kanada’nın başkenti Ottawa’da şehir merkezinde toplanan binlerce kişi, Siyonist İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etti ve saldırıların durdurulmasını istedi.

Toronta'da Filistin'e destek eylemi.

İtalya’da binlerce kişi, “Gazze’de soykırım dursun” çağrısıyla başkent Roma’nın işlek meydanlarından Vittorio Emanuele Meydanı’nda bir araya geldi. Yaklaşık 4 bin kişi, siyonist İsrail’in saldırısı altındaki Gazze’ye, Filistinlilere destek ve dayanışmalarını belirtti. Yürüyüşten önce İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile İsrailli mevkidaşı Benyamin Netanyahu’nun el sıkıştığı fotoğrafına kırmızı boya ile el basılarak, söz konusu liderler de protesto edildi.

Roma'da Filistin'e destek eylemi.

İspanya’nın başkenti Madrid’de yaklaşık 3 bin kadın, Avrupa Parlamentosu (AP) ile ABD ve İsrail Büyükelçilikleri binaları güzergahında el ele tutuşarak insan zinciri eylemi yaptı. “8 Mart Komisyonu” tarafından düzenlenen eylemde, bu kez sadece kadınlar, “Gazze’ye yönelik saldırılarından dolayı İsrail’i, ona destek veren ABD’yi ve sessiz kalarak suç ortaklığı yaptığı gerekçesiyle Avrupa Birliğini” protesto etti.

Madrid'de Filistin'e destek eylemi.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da, İnsan Hakları Meydanı’nda toplanan kitle, Filistin bayraklarının yanı sıra, “Refah’tan elini çek”, “Soykırıma hayır”, “Şimdi ateşkes” yazılı pankartlar taşıdı. Gösteride, Filistin’in Viyana Büyükelçisi Salah Abdel Şafi bir konuşma yaptı.

Avusturya'da Filistin'e destek eylemi.

Hollanda’da Siyonist İsrail’in saldırılarını protesto etmek ve Filistin’e destek vermek isteyenler, Lahey kentindeki İsrail Büyükelçiliği önünde bir araya geldi. Polis, kitleyi, güç kullanarak 500 metre mesafedeki gösteriye izin verilen alana yönlendirdi. Kitlenin etrafını saran polis, Hollanda Parlamentosuna yürüyüşü engellemek için hiç kimsenin alandan ayrılmasına izin vermedi. Göstericiler, “Şimdi ateşkes”, “Rutte seni soykırımla suçluyoruz”, “Hollanda finanse ediyor, İsrail bombalıyor” ve “Utanın” sloganları attı.

Lahey'de Filistin'e destek eylemi.

İrlanda’nın başkenti Dublin’de Siyonist İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenleyen Filistin bayrakları ve pankartlar taşıyan binlerce kişi, Gazze’de ateşkes çağrısında bulundu.

Dublin'de Filistin'e destek eylemi.

Almanya’nın başkenti Berlin’de Filistin’e destek gösterisi düzenlendi. Şehir merkezindeki Neptunbrunnen’de toplanan binlerce kişi, Siyonist İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etti ve saldırıların durdurulmasını istedi.

Berlin'de Filistin'e destek eylemi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz