DİSK-AR, TÜİK’in açıkladığı “Mart 2020 dönemi Hanehalkı İşgücü Araştırması”nı değerlendirdi. DİSK-AR’ın yayımladığı rapora göre, COVID-19 en az 6 milyon istihdam kaybına yol açtı. Geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 39 olarak hesaplandı.
TÜİK İşgücü İstatistikleri, Mart 2020 Hanehalkı İşgücü Araştırması (HİA) sonuçlarını açıkladı. İşsizlik oranı 0,9 puanlık azalış ile yüzde 13,2 seviyesinde gerçekleşti. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 Mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 573 bin kişi azalarak 3 milyon 971 bin kişi oldu. TÜİK’in dar tanımlı işsizlik oranı ve sayısı COVID-19’un yarattığı depremi yansıtmayacak kadar düşük açıklandı.
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) raporunu değerlendirdi.
DİSK-AR’ın yayımladığı rapora göre, COVID-19 en az 6 milyon istihdam kaybına yol açtı. Revize edilmiş geniş tanımlı işsizlik 13 milyonu aştı, işsizlik oranı ise yüzde 39 olarak hesaplandı.
İstihdamda Covid-19 Depremi!
COVID-19 salgınının büyük bir istihdam depremine yol açtığını, yüz binlerce işyerinin kapandığını, devasa bir iş ve istihdam kaybı yaşandığını belirten DİSK-AR, tüm bu durumlara rağmen TÜİK’in bir mucizeye imza atarak, işsizliği düşürdüğünü ifade etti. İ
İstihdamda yaşanan büyük kayba rağmen TÜİK’in işsizliği düşürmesinin sadece teknik bir konu olduğunu söyleyen DİSK-AR, “Gerçekle ilgisi yoktur. Bu nedenle TÜİK yöntemiyle istihdam ve iş kaybının gerçek boyutlarını anlamak mümkün değil” dedi.
DİSK-AR, TÜİK’in Mart 2020 dönemine ait Haziran 2020 HİA sonuçlarında yer alan dar tanımlı (resmî) işsizlik oranı ve işsiz sayısı yaşanan istihdam ve iş kaybını yansıtmayan ve tamamen işsizlik hesaplama tekniğinin yetersizliğinden kaynaklandığını belirterek raporun şu ifadelere yer verdi:
“TÜİK’in işsizlik hesaplama tekniği Covid-19 gibi bir salgın döneminin etkilerini yansıtmaktan uzaktır. TÜİK araştırmanın yapıldığı referans haftasından geriye doğru 4 hafta içinde iş arayanları işsiz sayıyor. Oysa Covid-19 döneminde yaygın olarak işten çıkarma yerine kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin ödeneği kullanılması nedeniyle milyonlarca işçi çalışmadığı halde istihdamda gözükecek. Örneğin, kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin ödeneği alan işçiler iş aramadıkları için işsiz sayılmıyor. Bugüne kadar 3,5 milyon işçi için kısa çalışma ödeneği başvurusu yapıldı ve 1 milyona yakın işçi ücretsiz izin ödeneği alıyor.
Öte yandan kısa çalışma ödeneği alamayan, kayıt dışı veya kendi hesabına çalışıp işsiz kalanların önemli bir bölümü ise Covid-19 nedeniyle iş arama eğiliminde olmadığından işgücü piyasası dışına çıktılar ve onlar da işsiz sayılmadı.
TÜİK verilerine göre işgücü son bir yılda 2 milyon 235 bin azalarak 32 milyon 339 binden 30 milyon 104 bine geriledi. İstihdam Mart 2019’dan bu yana 1 milyon 662 bin azalarak 27 milyon 795 binden 26 milyon 133 bine geriledi. İstihdamda olup iş başında olanlar 4 milyon 502 bin kişi azalarak 27 milyondan 22 milyon 505 bine düştü. İşbaşında olmayanların sayısı ise son 1 yılda 2 milyon 840 bin kişi arttı.”
Raporun tamamı için tıklayınız…