Fotoğraf: Serpin Ünal

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası (Öğretmen Sendikası) üyeleri, taleplerine dair sendika genel merkezinden Eğitim Bakanlığı’na (MEB) önüne yürüyüş düzenledi. Öğretmenler, daha sonra Meclis’e yürüdü. Eğitim örgütlerinin yanı sıra muhalefet partilerinden birçok isim de yürüyüşe katıldı. Yürüyüşte sık sık “Taban maaş hakkımız söke söke alırız” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Ayrıca “Eğitim için nöbetteyiz, ekmek, gelecek ve memleket için emekten yana bir ÖMK istiyoruz” ve “Patronların bakanı Yusuf Tekin istifa” yazılı pankartlar açıldı.

Fotoğraf: Serpin Ünal

Bakanlık önünde açıklama

Sendika genel merkezinden bakanlık önüne yürüyen öğretmenler, burada açıklama yaptı. Eğitim Sen Genel Başkanı Kemal Irmak, iktidarın “kamusal eğitimi de özel eğitimi de patronların ve cemaatlerin kendi istekleri ve ideolojileri doğrultusunda tanzim etmeye devam ettiğini” söyledi.

Bakanlık duvarına çıkarak konuşmasını yapan sendikanın Genel Sekreteri Hüseyin Aksoy ise, Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in türlü vaatlerle öğretmenlere “yalan söylediğini” belirtti. Aksoy, “Çok yakında ikinci öğretmenlik meslek kanunu çıkacak. Önceki kanunda özel sektör öğretmenlerinin adını bile anmayan bir bakanlık vardı. Bu kez uyarıyoruz; taban maaş hakkımız derhal geri getirilecek. Kurumlarda denetimler arttırılacak, başka sigorta koşullarında çalışma ve güvencesiz çalışma koşulları bir an önce durdurulacak” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: Serpin Ünal

Öğretmenlere saldırı

Ardından Meclis’e yürümek üzere kortej oluşturan öğretmenlere polis saldırdı. Bazı öğretmenler darp edildi. Polis, bir öğretmene silah çekti. Öğretmenlerin mücadelesi sonrası polisler geri çekildi. Öğretmenler sonrasında Meclis’e doğru yürüdü.

Meclis Parkı’na kadar yürüyen öğretmenler, bir süre burada oturma eylemi yaptı. Öğretmen Sendikası Genel Başkanı Eren Edebali, “Bugün Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası ilerleyen yıllarda oradaydım diyecekleri bir mücadele verdiler. Bu anlamda eğitimin, eğitimde emeğin onurunu korudular” dedi.

Edebali, “Yusuf Tekin, Milli Eğitim Bakanı olarak açık bir şekilde yüzbinlerce özel öğretim kurumu çalışanına ve öğretmenlere yalan söylemiştir. Kendisi taban maaşın Nisan ayında geleceğini ve Eylül ayında yeni eğitim-öğretim döneminde uygulanacağını söylemiştir. Yan haklar da olacak demiş ve Maliye Bakanlığını işaret etmiştir. Tüm bunlar gerçektir. Fakat katıldığı bir programda kendisinin yetki sahibi olmadığını söylemişti. Aynı zamanda bir basın emekçisine ‘Sizde taban maaş var mı?’ diyerek, cahilce bir sözle 657’inci maddeye bağlı çalışan kendi personelini yani öğretmenleri yok saymıştır” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: Serpin Ünal

“Direniş haftası ilan ediyoruz”

Edebali, şöyle devam etti: “4 Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyemiz ve Ankara’da kalacak arkadaşlarımızla birlikte süreci takip edeceğiz. Sendika üyelerimizi sendikamıza davet ediyoruz. Direniş haftası ilan ettik. Türkiye’nin bütün illerinde özel öğretim kurumları ve İl Milli Eğitim binaları önünde eylemlerimiz olacak. Bizden kaçamayacaksınız.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz