AKP’den kapatılan 7 bin hesabın araştırılmasına engelleme

Twitter tarafından kapatılan 7 bin 340 hesabın faaliyetlerinin araştırılmasını isteyen HDP’nin verdiği önerge AKP ve MHP tarafından reddedildi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP), Twitter tarafından kapatılan 7 bin 340 hesabın yaptığı tüm manipülasyon faaliyetlerinin tespiti için Meclis araştırması açılmasını talep etti.
Meclis Genel Kurul’da, önerge üzerine söz alan HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy “Twitter, Türkiye’den 7 bin 340 hesabı kapattığını duyurdu. Gerekçe olarak da ‘manipülasyonu engelleme politikalarının ihlalini’ gösterdi. Bu hesapların Adalet ve Kalkınma Partisi’nin gençlik faaliyetleri ile bağlantılı olduğunu tespit eden Twitter, hesaplardan yapılan paylaşımlarda AKP yanlısı siyasi söylemlerin yayıldığını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘çok güçlü’ destek verildiğini belirtti” dedi.

‘Siyasi manipülasyon yapılmaktadır’

Stanford İnternet Gözlemevi (SIO) raporuna işaret eden Ersoy, “AKP’nin 2013’teki Gezi eylemleri sırasında sosyal medya üzerinden kamuoyu düşüncesini şekillendirmesi ve muhaliflere karşı çıkması için 6 bin kişiyi işe aldığı aktarıldı. Stanford Araştırmacıları, ‘AK Troller’ adlı bu grubun sıklıkla gazetecileri, politikacıları ve muhalifleri hedef aldığını ve bazılarının hesaplarını çaldığını ifade etti. Twitter’in somut verilere dayandırarak yaptığı açıklaması da göstermektedir ki, Türkiye’de sosyal medya aracılığıyla siyasi manipülasyon yapılmaktadır.Twitter’ın ilgili hesapları ifşa etmiş olması, durumu iddia olmaktan çıkarmış söz konusu organizasyonun varlığı somut verilere dayandırılmıştır” şeklinde konuştu.

‘Endişe verici’

Sosyal medya aracılığıyla siyasi manipülasyon yapılmasının Türkiye demokrasisi açısından endişe verici olduğunu dile getiren Ersoy, “İfşa edilen ve kapatılan bu hesapların, muhalif olan çok sayıda internet kullanıcısını, siyasi partiyi, meslek odasını, gazeteciyi, siyasetçiyi hedef gösterdiği, hakaret ettiği, tehdit ettiği, nefret söylemi ve cinsiyetçi söylem kullandığı ayrıca seçim dönemlerinde seçmen eğilimlerini manipüle etmeye dönük faaliyetler yürüttükleri de basına yansımıştır” ifadelerini kullandı.
Genel Kurul’a sunulan önerge AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

Hesaplar AKP ile bağlantılı

Twitter, 12 Haziran’da, Türkiye’den 7 bin 340 hesabı manipülasyonu engelleme politikalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle kapattığını açıkladı. Twitter, şu açıklamayı yapmıştı: “Platformumuzun teknik altyapısı ve hesap davranışlarından yola çıkan analizimiz, bu sahte ve ele geçirilmiş hesapların AKP lehine siyasi bir anlatım yaratmaya çalıştığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güçlü bir destek verdiğini gösterdi. Bugün bu 7.340 hesabı açıklıyoruz. Teknik işaretler, partinin gençlik kollarıyla bağlantılı ve merkezi bir ağın ele geçirilmiş birçok hesapla ilişkili olduğunu gösteriyor. Bunun sonucu olarak bugün ifşa ettiğimiz ağ içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk hükümetini eleştiren hesaplar da var. Bu ele geçirilen hesaplar, düzenli olarak yukarıda belirtilen devlet aktörleri tarafından hack ve ele geçirme çabalarının hedefi olmuştur. Bu geniş ağ aynı zamanda kripto para birimleriyle ilişkili spam gibi ticari aktiviteler için de kullanıldı.”