İzmir Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Akar Tekstil patronu Hayrettin Akar’ın kardeşi Onur Akar; görüşmeye çağırdığı DERİTEKS Genel Başkanı Makum Alagöz ve sendika yöneticilerine silahla ateş açtı. Kaval kemiğine kurşun isabet eden ve aynı bölgede damar yırtılması oluşan Makum Alagöz, kaval kemiğine yapılan ilk operasyonun ardından, yırtılan damarına müdahale edilecek ikinci bir operasyon için kalp damar cerrahiye sevk edildi.

İşçilerin haklarını vermeyen Akar Tekstil patronu, konkordato ilan edip, fabrikadaki malzemeleri toplamaya başlamıştı.
İşçi Gazetesi’ne konuşan DERİTEKS Akar Tekstil temsilcisi Burcu Çelik, geçtiğimiz perşembe gününden beri patronların tahrikleri ve saldırılarının başladığını belirterek şunları söyledi:
“Hayrettin Akar, işçilerle bir toplantı yapıp, temsilcilerin de duyacağı şekilde; ‘Geçmiş olsun, battık. Hep bu sendikacı köpekler yüzünden. Hadi şimdi sendika kurtarsın sizi.’ dedi. Tahrik etmeye çalıştığını anladığımız için hiç cevap vermedik. Arkasından; bugün için temsilcilerin ve tüm işçilerin çağrıldığı bir toplantı çağrısı yaptık. Saat 9’da sendika bürosunda toplanmaya başladık. 11:30’ta patronlar arayıp, Makum Alagöz’ü arayıp, saat 14:00 için Akar Tekstil’e toplantıya çağırdılar. Makum başkan ve arkadaşları kantinde beklerken, Hayrettin Akar’ın kardeşi Onur Akar gelip, başka hiçbir şey konuşmadan; ‘Siz mutlu musunuz lan?!’ diyerek üzerlerine ateş açmış.”

“Bu saldırı işçi sınıfına yapılan bir saldırıdır”

Çelik, saldırıya ilişkin “Bu kurşunlar hepimize sıkıldı. Bu saldırı işçi sınıfına yapılan bir saldırıdır. Şimdi hepimiz daha öfkeli, daha kararlıyız. Direnişimizi daha da büyüterek bu döktükleri kanın hesabını soracağız.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz