Deprem Mağdurları ve Kayıp Yakınlarıyla Dayanışma Derneği (DEMAĞ) 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan Maraş merkezli 11 ilde yıkıma sebep olan depremde kaybolan yakınlarının bulunması talebiyle basın açıklaması düzenledi. Ulus’ta yapılan açıklamaya Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da katıldı.

‘145 kişinin akıbeti bilinmiyor’

Açıklamayı yapan DEMAĞ Genel Sekreteri Sema Güleç, 11 ilin yaralarının halen sarılamadığına dikkati çekti. Güleç, “Birkaç gün sonra depremin üzerinden 1 yıl geçmiş olacak. 11 ilde 38’i çocuk olmak üzere 145 kişinin akıbetini halen bilmiyoruz. Kimileri için bir rakamdan ibaret olan bu 145 kişi bizim canlarımız. Bizler her yol ve yöntemi denememize rağmen halen kayıplarımızı bulamadık. Enkazların tümü kaldırılana kadar enkaz başında bekledik. Resmi kurumlara başvurduk, DNA örneklerimizi verdik kayıplarımızı hastanelerde, mezarlıklarda, sevgi ve bakım evlerinde, devletin tüm kurumlarında aradık. Bize gelen tüm ihbarları değerlendirdik ancak bir sonuca varamadık” dedi.

‘Sesimize ses olun’

Sorunlarına bir çözüm üretilmediği için kayıp yakınları olarak direnişlerini örgütlenerek devam ettirme kararı aldıklarını vurgulayan Güleç, “Bu amaçla Deprem Mağdurları ve Kayıp Yakınlarıyla Dayanışma Derneği’ni kurduk. Dernek olarak ilk talebimiz Mecliste kayıplarımızın bulunması için bir komisyon kurulmasıdır. Konuya ilişkin Meclise iki önerge verildi ancak reddedildi. Bizler söz konusu önergenin neden reddedildiğine dair bir açıklama bekliyoruz. Bizler 11 ilden kayıp yakınları ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla yaptığımız bu açıklamayla tüm kamuoyuna ve yönetenlere sesleniyoruz. Lütfen sesimize ses olun. Bizi yalnız bırakmayın bizler yalnızca duyarlı olmanızı ve bizimle empati kurmanızı istiyoruz” ifadelerine yer verdi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz