Tekirdağ, Edirne, Van, Kocaeli ve Hakkari Valiliği’nin kentlere giriş-çıkış yasağı getirmesinin ardından Şırnak İl Hıfzıssıhha Kurulu, da HDP’nin ‘demokrasi yürüyüşü’ öncesi kentin giriş çıkışlarını kapattı

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 15 Haziran’da Edirne ve Hakkari’den Ankara’ya başlatacağı yürüyüşü engellemek için güzergahta bulunan illerin valilikleri bir bir yasak kararı alıyor. Tekirdağ, Edirne ve Van’ın ardından Kocaeli ve Hakkari Valiliği de kentin giriş ve çıkışlarını kapattığını duyurdu.
Kocaeli Valiliği koronavirüsün yayılmasının önlenmesini ileri sürerek şu ifadelere yer verdi: “İlimiz genelinde (polis ve Jandarma sorumluluk bölgelerinde); kapalı yerlerde pandemi kurallarına uygun olarak düzenlenecek eylem ve etkinlikler ile kamu düzeni ve sağlığını tehlikeye düşürmeyen, Valilik ve Kaymakamlıklarca açık alanlarda düzenlenmesi uygun görülenler hariç olmak üzere, ilimizdeki cezaevleri önleri ve yakın çevresi ile açık alanlarda yapılması planlanan her türlü açık hava toplantısı, yürüyüş, toplu karşılama ve uğurlama, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, imza kampanyası, çadır kurma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, protesto eylemi ve bunun gibi eylem ve etkinlikler ile bu eylemlere destek vermek amacıyla ilimize gelebilecek araçların ve şahısların ilimiz sınırlarına girişlerinin ve başka illerde gerçekleşmesi planlanan eylem ve etkinliğe katılım amacı ile ilimizden çıkışları 13/06/2020 günü saat: 00.01’den 27/06/2020 günü saat: 00.00’a kadar (15) gün süre ile yasaklanmıştır.”
HDP’nin demokrasi yürüyüşünün startı verileceği kentlerden biri olan Hakkari’de giriş ve çıkışlar yasaklandı.
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Pazar günü Edirne ve Hakkari’den Ankara’ya startını vereceği demokrasi yürüyüşüne yönelik engeller tüm illere yayıldı. Van, Edirne, Tekirdağ, Kocaeli’den sonra yürüyüş kolunun başlayacağı Hakkari’de de kente giriş ve çıkışlar yasaklandı.

Hakkari

Hakkari Valiliği tarafından yapılan açıklamada da şunlar kaydedildi: “Tüm dünyada devam eden ve fiziksel temas, solunum vb. yollarla çok hızlı bir şekilde bulaşarak enfekte olan insan sayısını hızla artıran Koronavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu sağlamak hayati önem taşımaktadır. Salgın hastalıkların yayılmasını önlemek, olası provokatif eylemlerin önlenmesi ve ilimiz genelinde alınacak olan Koronavirüs(Covid-19) salgınını emniyet tedbirleri kapsamında, 5442 sayılı İl idaresi Kanunu’nun 11. Maddesi ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. Ve 19. Maddesine istinaden Milletvekilleri hariç olmak üzere 14.06.2020 günü saat 00:01’den 16.06.2020 günü saat 23.59’a kadar; 13.06.2020 günü toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları gereğince; Açık alanlarda yapılması planlanan her türlü eylem ve etkinliklerin YASAKLANMASINA, Eylem ve etkinliklere destek vermek amacıyla toplanmaların engellenmesine yönelik olarak ilimizdeki eylemlere katılmak üzere hareket edecek şahıslar ve araçların ilimize giriş ve çıkışlarının KISITLANMASINA, Başka illerde gerçekleşmesi planlanan eylem ve etkinliklere katılım amacı ile ilimizden çıkış yaparak hareket edecek şahıslar ve araçların KISITLANMASINA, Alınan kararlara aykırı olarak hareket eden şahıslar, kurum/kuruluş, dernek ve tüzel kişiler hakkında 5326 Sayılı Kabahatler Kanununun 32. Maddesi uyarınca idari yaptırım UYGULANMASI kararları alınmıştır” denildi.

Şırnak

Şırnak Valiliği, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Hakkari ve Edirne’den başlatacağı yürüyüş öncesi kentte 15 gün boyunca tüm eylem ve etkinliklere yasak getirdi. Şırnak İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından dün alınan karara ise, koronavirüs (Kovid-19) salgını gerekçe gösterildi.