Fotoğraf: Sendika.org

Alman menşeili Deichmann Ayakkabıcılık Mağazalarında Tez-Koop İş Sendikası’nın üye çoğunluğunu sağlamasıyla birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından sendikaya olumlu yetki tebliğ edildi. Deichmann ise olumlu görüşe itiraz etti, sendika üyelerini istifaya zorladı.

Tez-Koop İş Sendikası, sendika hakkının gaspına karşına bugün Deichmann Türkiye Merkez Ofisi’nin bulunduğu Nurol Tower önünde basın açıklaması gerçekleştrdi. Sendika adına basın açıklamasını İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Özcan Kopal okudu.

Kopal, mağazalarda çalışan emekçilerin insanca çalışma koşullarına ve ücretlere erişmesi için güvenceli ve toplu iş sözleşmeli bir çalışma düzeni için örgütlenme çalışması yürüttüklerini belirterek “Sendikamız tarafından yürütülen örgütlenme süreci içerisinde bazı mağaza ve bölge müdürleri sendikal örgütlenme karşıtı söylemlerle çalışanları “işten çıkarılma” tehdidi ile baskı kurarak sendikadan istifaya zorlamıştır. Ülkemizde asrın felaketi olarak yaşanan ve geride bıraktığı acılarını-yaralarını hala saramadığımız 6 Şubat Depremi’nin sonrasında deprem bölgesi mağazalarının sorumluluğuna atanan Deichmann bölge müdürü, sendikamız üyelerinin e-devletlerini bizzat açarak tek tek kontrol edip üyelerimizi sendikadan istifa ettirmiştir. Bu ve buna benzer durumlar İstanbul Avrupa Yakası, Ege ve Marmara bölge müdürleri tarafından da devam ettirilmiştir. Çalışanların ‘sendikasızlaştırması’ yönünde bölge müdürleri birbirleriyle adeta kıyasıya yarış haline girmiştir.” dedi.

Sendikalı mağaza müdürleri keyfi sebeplerle işten atıldı

Kopal, İstanbul’da faaliyet gösteren bir Deichmann mağazasında sendikalı olarak çalışan mağaza müdürünün iş sözleşmesinin, işçinin aldığı sağlık raporu bahane gösterilerek feshedildiğini; Kayseri’de yine sendikalı olan mağaza müdürünün AVM’de bulunan diğer markaların da yapmış olduğu gibi, iftar vaktinde mağazanın kepenklerini yarıya indirerek mağazada çalışanlarla birlikte orucunu açtığı gerekçesiyle bölge müdürü tarafından işten çıkarıldığını söyledi.

Kopal, ayrıca örgütlenme çalışmalarının engellenmesi ve sendika karşıtı davranışların devam etmesi nedeniyle Deichmann Türkiye patronuna uyarı yazısı yazıldığını, genel merkeze 24 Ekim 2023 tarihinde hukuki süreç başlatılacağına dair yazı iletildiğini ifade etti.

Deichmann işçileri sendikadan zorla istifa ettirildi

Tüm engelleme çalışmalarına rağmen Deichmann işçilerinin kararlılığı sayesinde Tez-Koop İş Sendikası’nın yasal üye çoğunluğuna erişerek bakanlık tarafından sendikaya 7 Aralık 2023’te “olumlu yetki tespiti” verildiğini hatırlatan Kopal şu şekilde konuştu:

“Deichmann işvereni, çalışanların toplu iş sözleşmesi sürecini engellemek amacıyla sendikamızın olumlu yetki tespitine itiraz etmiştir. Yetki uyuşmazlığı devam ederken çalışanların prim sistemlerindeki çarpan sayıları düşürülmüş, primler doğalında azalmış, işçiler üzerinde mobbing ve iş yükü arttırılmış, yemek ücretlerine yeni yıl itibariyle yapmış oldukları zam bu zamana kadar uyguladıkları zamlara kıyasla daha düşük bir oranda belirlenmiştir.

Bakanlık tarafından verilen olumlu yetki tespiti sonrasında Deichmann çalışanlarına tüm bölgelerde tehdit devam etmiş, bazı çalışanlar sendikamızdan zorla istifa ettirilmiştir. Hatta işveren temsilcileri kimi mağazalarda işçileri keyfi gerekçelerle işten çıkarmıştır. İşveren temsilcileri, çalışanları ‘sizinle hesaplaşacağız, var olan haklarınız da kısılacak, bedelini ödeyeceksiniz…’ gibi söylemlerle tehdit etmeye devam etmektedir.”

Fotoğraf: Sendika.org

Deichmann işçilerinin AVM’leri eylem alanına çevirecek iradeye ve kararlılığa sahip olduğunun altını çizen Kopal, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Buradan, Deichmann’ın Türkiye Merkezinden sesleniyoruz; Deichmann işvereninin sendika karşıtı uygulamaları ve çabaları nafiledir! Deichmann işçileri son sözünü söylemiştir: SADAKA DEĞİL, TOPLU SÖZLEŞME!

Deichmann işvereni sendikamızın olumlu yetki tespitine karşı itirazını derhal geri çekmeli ve toplu iş sözleşmesi masasına oturarak müzakereye derhal başlamalıdır. İşçilerin sendikalaşma ve toplu iş sözleşme haklarına saygı duymalıdır!

Deichmann işvereninin toplu iş sözleşmesi masasına oturarak müzakereye başlamadığı her an Deichmann mağazaları eylem alanımız, AVM’ler mücadele alanımızdır! Deichmann işçileri sendikalı, güvenceli, toplu iş sözleşmeli çalışma düzenine geçene kadar uluslararası sözleşmelerle birlikte Anayasadan ve yasalardan aldığımız güçle haklı ve meşru mücadelemiz büyüyecektir!

Sendika üyelerimizin haklarını ulusal ve uluslararası hukuk alanı da dahil tüm yasal platformlarda savunmaya devam edeceğiz. Ve biliyoruz ki; kazanacağız! Mutlaka kazanacağız! Umutsuzluğa, kararsızlığa ve karamsarlığa kapılmıyor, birleşerek ve direnerek kazanacağımızı biliyoruz!”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz