Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu (DİDDK) Amasra Termik Santrali için yapılan Çevre Düzeni planının iptal kararını onayladı. Termik santrale karşı mücadele eden Bartın Platformu bu kararla termik santralin tabutuna son çivinin çakıldığını açıkladı!

Evrensel’den Özer Akdemir‘in haberine göre Hattat Holding’in Amasra’da inşa etmek istediği termik santral, kül barajı, dolgu alanı ve rıhtımın önünü açmak için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı (ÇŞİB) tarafından “Zonguldak-Bartın-Karabük Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı”nda değişiklik yapılmıştı. Plan değişikliği açılan dava sonrası Danıştay 6. Dairesi tarafından iptal edilmişti. Kararın temyiz edilmesinin ardından idari yargının en üst organı olan DİDDK’ya gelen dosya burada Danıştay kararının oynanması ile sonuçlandı.

Hattat’ın oyalama taktikleri işe yaramadı

Termik santral mücadelesini yürüten Bartın Platformu yargı kararı ile ilgili yaptığı açıklamada Amasra Tarlaağzı ve Gömü köylerinin Çevre Düzeni Planı’nda ormancılık, tarım, balıkçılık, turizm alanı olarak ayrılan bölgenin plan değişikliği ile termik santralin kül barajı, dolgu alanı ve rıhtım yapılmak istendiğini aktardı. Şirketin bu değişiklikleri siyasi ve ekonomik ve hemşerilik ilişkileriyle 2016 yılında yaptırdığın ifade edilen açıklamada, “Bu değişikliğin hukuka uygun olmadığını iddia etmiş ve Danıştay’da dava açmıştık. Danıştay 6. Dairesi de bizi haklı bulmuş ve bu değişiklik kararını iptal etmişti” denildi.

Bu kadar ne anlama geliyor?

Hattat Holding’in bir yandan bu kararı temyiz ederken öte taraftan mücadeleyi zayıflatmak için “termik santral yapımından vazgeçtim. Ben sadece kömür çıkaracağım” söylemlerini ortaya attığına dikkat çekilen açıklamada firmanın oyalama taktiğini karşı mücadelenin bırakılmadığı ifade edildi. Açıklamada mahkeme kararının ne anlama geldiği şu maddeler halinde sıraladı:

“Bu karar;

  • Mekânsal planlamanın Anayasası olan 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’na göre; Amasra Tarlaağzı ve Gömü köylerinde termik santral, kül barajı, dolgu alanı ve rıhtım yapılamayacağı anlamına geliyor.
  • Hattat ve işbirlikçilerinin termik rüyasının bittiği anlamına geliyor.
  • Tarlaağzı Balıkçı Barınağı’nın kurtulduğu anlamına geliyor.
  • Bartın-Amasra halkının termik santral kabusunun, termikçinin yalanlarına meze olmaktan çıkıp, gerçek anlamda bittiği anlamına geliyor.
  • Kısacası termik santralin tabutuna son çivinin de çakıldığı anlamına geliyor.”

Platform açıklamasında yıllardır mücadele sürecinin içinde yer alan Bartın-Amasra halkına teşekkür etti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz