Elon Musk’ın sahibi olduğu otomotiv şirketi Tesla’nın İsveç’teki işletmesinde toplu iş sözleşmesine uymak istememesi nedeniyle Metal İşçileri Sendikası IF Metall’e üye işçilerin başlattıkları grev altıncı haftasına girdi. Greve uluslararası destek de artıyor.

Danimarka’da Mart 2023 rakamlarına göre 262 bin 339 üyesi ile ülkenin en büyük sendikası olan Danimarka İşçileri Birleşik Sendikası (3F), İsveç Tesla grevindeki mücadelede, IF Metal sendikasının yanında olduğunu açıkladı.

3F Transport yönetimi, Tesla işçilerinin taleplerinin karşılanması için iki haftalık süre tanıdıklarını, iki hafta sonra liman işçileri ve sürücülerinin, Tesla araçlarını taşımayı reddedeceğini duyurdu.

TV2 kanalına açıklama yapan 3F Transport Başkanı Jan Villadsen, “Dünyanın en zengin insanlarından biri olsanız bile kendi kurallarınızı koyamazsınız. Kuzey Avrupa’daki işgücü piyasasıyla ilgili bazı anlaşmalarımız var ve burada iş yapmak istiyorsanız bunlara uymanız gerekiyor” dedi.

Başka bir basın açıklamasında ise İsveç sendikal hareketini desteklemenin doğal bir durum olduğunu belirten Villadsen, “IF Metall ve İsveçli işçiler şu anda inanılmaz derecede önemli bir mücadele veriyorlar. Bizden destek istediklerinde elbette ayağa kalkarız. İşletmeler gibi sendikal hareket de işçileri koruma mücadelesinde küreseldir” ifadelerini kullandı.

İsveç’te Tesla çalışanlarının grevin başlamasından bu yana IF Metall bir dizi başka sendikadan da destek aldı. Norveç ve İsveç liman işçileri grevle dayanışma içinde oldu. İsveç’te ST ve Seko sendikaları Tesla ile bağlantılı posta ve paketleri engelledi. Ayrıca Tesla’nın araç plakalarına ulaşımını da engellediler. Bunun üzerine geçtiğimiz hafta Tesla, İsveç devleti hakkında dava açacağını açıkladı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz