Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan gazeteci-ressam Zehra Doğan JINHA’nın KHK ile kapatılışının yıl dönümünde 8 yeni resim çizerek, mücadelenin devam ettiği mesajını verdi.

Zehra Doğan, Mardin’in Nusaybin ilçesinde sokağa çıkma yasakları döneminde yaşananları hem haberleri ile hem de resimleriyle aktardığı dönem KHK ile kapatılan Türkiye’nin ilk kadın haber ajansı JINHA’da çalışıyordu. Antep İstinaf Bölge Mahkemesi Zehra Doğan’ın tutuksuz yargılanma kararını bozarak, 2 yıl 11 ay 22 günlük cezasını onamıştı. Doğan, 12 Haziran’da Diyarbakır’dan Mardin’e ailesini görmeye giderken hakkında kesinleşmiş cezası bulunduğu gerekçesiyle tutuklanarak Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’ne konuldu.
Zehra, tam bir yıl önce 29 Ekim günü yayımlanan KHK kapatılan dünyanın ilk kadın haber ajansı JINHA’nın kapatılış yıl dönümünde cezaevinde çizdiği 8 yeni resmi dışarıya ulaştırdı.
Resim malzemeleri verilmiyor

Artı Gerçek’in haberine göre, cezaevi yönetimi tarafından resim malzemeleri verilmeyen Doğan, bisküvi kutuları ve gazete sayfalarına meyve ve sebzelerden elde ettiği renklerle çizdiği resimler ile mücadelenin devam ettiği mesajını veriyor.
Doğan’ın resim malzemeleri olmadan çizdiği resimler tamamen kendi ürettiği doğal renklerden oluşuyor. Sigara paketlerinin folyolarını gazete kağıtlarının üzerine yapıştıran ve tükenmez kalem ile çizgilerini oluşturan Doğan, eserlerini ise zerdeçal ve kahve kullanarak renklendiriyor. Doğan’ın yapıştırıcı için kullandığı ürün ise bal.
Daha önce “Fırçam olmadığı için parmaklarımı kullanıyorum” diyen Doğan, bu kez havalandırmaya düşen kuş tüylerinden yaptığı fırçayı kullanarak portreler çizdi. Doğan, cezaevinde yaptığı resimler ve haberler ile JINHA kapatılsa bile sanatın ve gazeteciliğin susturulamayacağı mesajını veriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz