Şirinevler’de naaşların “karton kutularda” teslim edilmesi ve cenazelere yönelik saldırıları protesto eden kitleye saldıran polis, 46 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar emniyet ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAYDER) üyeleri, “karton kutularda” verilen cenazeleri protesto etmek amacıyla Şirinevler Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirmek istedi. Açıklamaya Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Adalet Nöbeti Anneleri, Barış Anneleri, Tevgera Jinên Azad (TJA), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) İstanbul İl Eş Başkanı Murat Kalmaz, HEDEP Kadın Meclisi, Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MATUHAYDER), İstanbul Kürt Enstitüsü, Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM), HEDEP Gençlik Meclisi ve demokratik kitle örgütü temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katılım sağladı.

Açıklama öncesi Şirinevler Meydanı, polislerce ablukaya alındı. Açıklama için alana gelen kitle Amed’in Sur ilçesinde 2 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sürecinde yaşanan çatışmada yaşamını yitiren ve 7 yıl aradan sonra 29 Ağustos 2022 tarihinde naaşı torba içerisinde babasına verilen Hakan Arslan’ın dövizleri taşındı.

Meydanda bir araya gelen kitle polislerin saldırısına maruz kaldıktan sonra ablukaya alındı. Kitle abluka içinde sık sık, “Şehîd namirin”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur”, “Gözaltılar, tutuklamalar bizi yıldıramaz” sloganları atarken, aynı zamanda kadınlar zılgıt ve alkışlarla polis ablukasını protesto etti. Polis, abluka içerisinde bulunan kitleyi darp ederek ters kelepçe ile gözaltına aldı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz