Hacıbektaş Veli Anma Törenleri için hazırlıklar başladı. Hacıbektaş Belediyesi ve Alevi örgütleri, bu yıl 61’inci düzenlenecek anma törenleri için 5 Mayıs’ta Hacıbektaş Belediyesi’nde toplantı yaptı. Türkiye ve Avrupa’daki Alevi örgütlerinin temsilcileri ve belediye yetkililerinin katıldığı toplantıda anma törenlerinin 16-17-18 Ağustos’ta yapılmasına karar verildi.10 Mayıs’ta Hacıbektaş Belediyesi yetkilileriyle görüşen Alevi Bektaşi Cemevi Başkanı Ali Rıza Özdemir, bu yıl yapılacak anma törenlerine katılma talebini dile getirdi. Ancak Hacıbektaş Belediye görevlileri anma etkinliğinin geçen yıllarda oldu gibi Alevi kurumlarıyla ortaklaşa yapılacağını, Cemevi Başkanlığı’nın anmalara hiçbir şekilde dahil olmasını istemediklerini belirtti.

“Biz devletiz. Biz istediğimiz yerde istediğimiz etkinliği yaparız”

Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanı Ali Rıza Özdemir, “Biz devletiz. Biz istediğimiz yerde istediğimiz etkinliği yaparız” dedi. Belediye yetkilileri ise “Siz devletsiniz, istediğiniz yerde istediğiniz etkinliği yapabilirsiniz ancak biz bu etkiliğe katılmayacağız. Alevi kurumlarıyla birlikte kendi etkinliğimizi yapacağız. Sizi de protesto edeceğiz” yanıtını verdi.

11.jpg

Cemevi Başkanlığı Alevi örgütlerini 29 Mayıs’ta toplantıya çağırdı

Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı, Hacı Bektaş Veli Anma törenlerinin planlanması için Alevi örgütlerini 29 Mayıs’ta Ankara’ya toplantıya çağırdı. Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı Kültür Sosyal ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Hasan Ali Uzun’un imzasıyla Alevi örgütlerine gönderilen yazıda, anma törenleri için Alevi örgütlerinin görüş ve önerilerinin alınacağı belirtildi.

Alevi örgütlerinden toplantıya katılmama kararı

Alevi örgütleri ve Hacıbektaş Belediyesi ise 25 Mayıs’ta Hacıbektaş’ta bir toplantı daha yaptı. Toplantıda, Hacı Bektaşı Veli Anma Törenleri için danışma ve etkinlik komitesi oluşturulmasına karar verildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılacak görüşmelerin de bu komite tarafından yürütüleceği belirtildi. Alevi kurum temsilcileri Alevi Bektaşi ve Cemevi Başkanlı’ğını tanımadıklarını, başkanlığın 29 Mayıs’ta düzenlediği toplantıya da katılmayacaklarını belirtti.

12.jpg

“Alevilerin Diyanet İşleri Başkanlığı olmaya soyunuyorlar”

Artı Gerçek’e konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Aslan, “Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlı denilen ucube, asimilasyon ve ayrıştırma kurumu her yere burnunu sokmaya çalışıyor. Şimdi bu başkanlık eğer Alevi Bektaşi toplumunun, cemevlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için kurulduysa Alevilerin yapacağı anma etkinliklerine burnunu sokmasının amacı nedir? Bir nevi Alevilerin Diyanet İşleri Başkanlığı olmaya soyunuyorlar. ‘Artık bundan sonra Aleviler nasıl bir adım atacaksa bizden izin alarak yapacaklar’ rolüne soyunuyorlar. Biz bu kurumu tanımadığımızı defalarca söyledik, şimdi de söylüyoruz. Bu yıl da 61’inci Hacı Bektaş Anma Törenlerini Hacıbektaş Belediyesi ile birlikte ortaklaşa Alevi kurumları 16 Ağustos’ta yapacak. Asla o başkanlıkla yan yana, aynı karede, ortak bir etkinlikte olmak istemiyoruz. Tanımadığımız bir kurumun toplantısına katılmayı asla doğru bulmuyoruz” dedi.

mustafa.jpg
Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Aslan

“Amaçları Alevileri ve Alevi kurumlarını parçalamak, çatıştırmak”

Artı Gerçek’e konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Cuma Erçe de “Hacıbektaş Veli, tüm dünyadaki Alevilerin serçeşmesi. Dolayısıyla anma etkinliklerini Hacıbektaş Belediyesi ile Alevi kurumları yapacak. Aleviliği asimile etmek adına kurulan ve bu karargaha dönüştürülen Alevi Bektaşi ve Cemevi Başkanlığının bu işe dahil olmasını kabul etmemiz asla mümkün değil. Hacıbektaş Belediyesi’nin de fikri bu yönde. Alevi Bektaşi ve Cemevi Başkanlığının anmaya dahil edilmeyeceğini, anma etkinliğinin Alevi kurumlarıyla organize edileceğini teyit ettiler. Ama ısrarla, inatla, devletin de gücünü arkasına alarak kendilerine biçilmiş olan misyonun gereği olarak boş durmuyorlar. Alevileri ve Alevi kurumlarını parçalamak, kendi içlerinde çatıştırmak için çok büyük gayret sarf ediyorlar. Hacı Bektaş Veli Hünkarımızın anma etkinliğini yapmak için insiyatif almalarına kesinlikle izin vermeyeceğiz. Varlığını kabul etmediğimiz bir kurum ile ortaklaşa asla bir anma yapmayacağımızı duyurmak isteriz” diye konuştu.

cuma.jpg
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Cuma Erçe

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz