Dünya sinemasının önde gelen yönetmenlerinin yeni filmleriyle Ana Yarışma seçkisinde Altın Palmiye için yarışacağı 77’nci Cannes Film Festivali, dün sinema sektörü emekçilerinin eylemiyle açılış yaptı.

Ünlülerin kırmızı halıda yürüdüğü esnada sinema çalışanlarından oluşan Ekranların Arkasındaki Yoksulluk (Sous les Ecrans la Deche) adlı kolektifin üyesi bir grup, Festival Sarayı’nın çatışına çıkarak pankart açtı. Eylemcilerden oluşan yaklaşık 20 kişilik grup da, festival kalabalığının dikkatini çekmek için ıslık çalarak sloganlar attı.

Çalışma şartlarının iyileştirilmesi için eyleme giden sinema sektörü emekçilerine polis saldırdı.

Grev çağrısı

Festivalin açılışından bir hafta önce Ekranların Arkasındaki Yoksulluk Kolektifi, hem festival çalışanlarını hem de diğer sinema emekçilerini kapsayan bir grev çağrısında bulunmuştu. Film festivalleri için sözleşmeli olarak çalışan işçiler ve Fransız işsizlik sigortası reformundan olumsuz etkilenen sinema sektörü emekçileri, iş koşullarının iyileştirilmesini talep ediyor.

Cannes Film Festivali yönetimi de festival emekçilerinin yetersiz ücret ve işsizlik sigortasına ilişkin taleplerle yapmayı planladıkları grev hakkında, Hollywood haberleriyle tanınan Deadline sitesine açıklamalarda bulundu.

Açıklamada, “Film festivalleri için sözleşmeli olarak çalışan, Fransız işsizlik sigortası reformundan etkilenen ve sosyal haklarındaki düşüşle mücadele etmek zorunda kalan personelin karşılaştığı zorlukların farkında oldukları” belirtilerek, sorunun çözümüne yönelik diyaloglar kurmaya hazır oldukları kaydedildi.

Genel İş Sendikasının (CGT) Görsel-İşitsel ve Sinema Uzmanları kolu ise sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, festival emekçilerinin planladıkları grevi desteklediklerini bildirdi

Dün açılışı yapılan 77. Cannes Film Festivali, 25 Mayıs’a kadar sürecek. Festivalde 22 film, büyük ödül Altın Palmiye için yarışacak.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz