TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi hakkındaki kararının TBMM Genel Kurulunda okunmasıyla Atalay’ın vekilliği düşürüldü. Mecliste protestolar eşliğinde okunan karar pek çok kentte protesto ediliyor. Alanlara çıkan çok sayıda kişi, “Can Atalay halkın vekilidir, öyle kalacak” sloganları attı.

İSTANBUL
Gezi Direnişini karanlığınızla kirletmenize izin vermeyeceğiz

Türkiye İşçi Partisinin (TİP) çağrısı üzerine çok sayıda siyasi parti ve kitle örgütünden yüzlerce kişi Tarihi Beşiktaş İskelesinde buluştu.

Yapılan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“TBMM, Yargıtay eliyle gerçekleştirilen bu darbe girişiminin bir ortağı haline getirilmiştir. Bu saatten sonra bu ülkede herkes çıkıp ben Anayasa’yı da Anayasa Mahkemesini de tanımıyorum diyebilir. Türkiye’de artık bir Anayasa’nın bulunmadığını Anayasal güvencenin de ortadan kalktığını bizzat Meclis tarafından kabul edildiğini görüyoruz.”

“Bu kararı onaylayanlara sesleniyoruz; bir işe kalkıştıysanız cesaretiniz olsun. Bu hukuksuz kararı Numan Kurtulmuş’un okumaması ve yurtdışına çıkması, adı kumpas davaları ile anılan ve çokça Fettullah Gülen’i övmesiyle tanıdığımız Bekir Bozdağ’ın bu kararı okumasından bir şeyi çok iyi anlıyoruz. Bu hukuksuz karara tüm AKP’lilerin dahi altına imza atmadığını, altına imza atmaktan çekindiğini görüyoruz.”

“Buradan bu hukuksuz kararın alınmasında en ufak payı olanlara, kararın altına imza atanlara sesleniyoruz. Bu ülkenin tarihinin en şanlı direnişlerinden biri olan Gezi direnişini karanlığınızla kirletmenize izin vermeyeceğiz.”

ANKARA
“Hesabını mutlaka vereceksiniz”

Aynı saatlerde Ankara’da da protesto vardı. Çok sayıda siyasi partinin katıldığı eylemde TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, üyeleri EMEP Milletvekilleri İskender Bayhan ve Sevda Karaca, DEM Parti İzmir Milletvekili İbrahim Akın, CHP Ankara İl Başkanı Ümit Erkol; TİP, EMEP, DEM Parti, CHP, Halkevleri, Kaldıraç Hareketi, EHP ve SEP üye ve yöneticileri katıldı.

Açıklamada konuşan TİP Ankara İl Başkanı Fırat Çoban, Atalay’ın depremzede Hatay halkının oylarıyla seçildiğini ve bu kararın Hatay halkının iradesini tanımamak olduğunu söyledi.

Ankara'da Can Atalay açıklaması
Fotoğraf: Damla Kırmızıtaş/Evrensel

Yapılan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Buradan bu hukuksuz kararın alınmasında en ufak bir payı olanlara kararın altına imza atanlara sesleniyoruz. Bu ülkenin tarihinin en aydınlık sayfalarından biri olan Gezi direnişini kirletebileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Ölümü reva gördüğünüz, ölüme mahkum ettiğiniz Hatay halkının iradesini hiçe saymanın hesabını mutlaka ama mutlaka vereceksiniz.”

İskender Bayhan: Hitler gibi yönetmek istiyorsanız, sonununuz Hitler gibi olmasına hazır olacaksınız!

Ankara’daki eylemde konuşan Emek Partisi İstanbul Milletvekili İskender Bayhan, “Bu ülkeyi Hitler gibi yönetmek istiyorsanız, sonunuzun Hitler gibi olmasına hazır olacaksınız! Bu ülkeyi Mussolini gibi yönetmek istiyorsanız sonunuzun Mussolini gibi olmasına hazır olacaksınız.” tepkisini gösterdi. Bayhan, “Biz bu ülkeyi emeğin barışın kardeşliğin ülkesi yapmak için, halkların egemen olduğu, onların iradesinin egemen olduğu bir ülke yapmak için sizin bu iktidarınıza rağmen bu politikalarınıza rağmen birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz ve biz kazanacağız, siz kaybedeceksiniz; çünkü bunları yapan iktidarlar çöken iktidarlardır” dedi.

Ahmet Şık: Hiçbir yurttaşın hukuki güvencesi yok kararı

TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, “Bu haysiyetsiz karar diyor ki Türkiye’de hiçbir yurttaşın hukuki güvencesi yok. Buna Cumhurbaşkanı Erdoğan da dahil. Bu hukuksuzluğa direnenlere bir çağrıda bulunmak istiyorum. Hiç kimsenin hukuk güvencesi olmaması kimseyi korkutmasın. Ülkedeki bu çeteye, haksızlığa teslim olmaktır. Can, haklılığın ve meşruiyetinin gücüyle hapiste kalmaktan korkmaz, başını eğmekten korkar.” diye konuştu.

CHP Ankara İl Başkanı Ümit Erkol, Hukuka, vicdana sığmayan bu kararın kimse arkasına saklanamaz. Anayasayı tahrip etmeye devam eden saray iktidarına dur diyeceğiz. Bir gün bu Anayasa’ya kendileri ihtiyaç duyacaklar. O gün biz onlara karşı adil olacağız. Hukukun, adaletin ne kadar kıymetli olduğunu yüzlerine haykıracağız. Atalay aramıza dönene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

DEM Parti İzmir Milletvekili İbrahim Akın, “TBMM çoğunluğunu işgal eden AKP-MHP onursuz bir karara imza attı. Bütün engellemelerimize rağmen bu kararı okudular. Bugünkü yapılnlar bu ülkenin Anayasanın canına okumaktır. Saray intikam peşindedir. Hem Kobane hem Gezi davasını düşmanlık kararı haline getirmeye çalışıyor. Düşman hukukuyla yargılıyorlar. Can mutlaka vekil olarak o Meclis’e gelecek” dedi.

Halkevleri yöneticisi Sevinç Hocaoğulları, dostları ve yoldaşlarının Can Atalay’ı “Ferman Sarayın Can Atalay halkındır” diye selamladığını belirterek, “Can halkın vekili, halkın verdiği bir yetkiyi Saray alamaz, mahkemeler alamaz. Bu mücadeleyi büyüteceğiz ve Can’ı da yanımızda göreceğiz” dedi.

İZMİR

İzmir’de TİP’in çağrısıyla çok sayıda kişi saat 19’00’da Alsancak Garı’nda buluştu. Protestoya pek çok siyasi parti ve kitle örgütü de katıldı.

Can Atalay’ın seçildiği Hatay’da protestolar

“Hatay halkı vekiline kavuşacak”

Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi, 14 Mayıs’ta milletvekili seçildiği Hatay’da protesto edildi, Defne ve Samandağ’da açıklamalar yapıldı. Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) çağrısıyla Uğur Mumcu Meydanı’nda yapılan açıklamaya demokratik kitle örgütleri ve siyasi parti temsilcileri destek verdi.

Hatay'da Can Atalay için açıklama yaptılı
Fotoğraf: Evrensel

TİP Defne İlçe Başkanı Çetin Yalçınkaya, Hatay halkının iradesiyle seçilen ve mazbatası verilen Atalay’ın Anayasa Mahkemesi kararlarına rağmen hukuksuz tutukluluğunun devam ettiğini belirterek “Anayasa hükmü önce Yargıtay tarafından, ardından da TBMM tarafından fiilen yürürlükten kaldırılmıştır.” Dedi.

Hatay halkının iradesinin yok sayıldığını belirten Yalçınkaya, “Biz, Saray’dan büyüğüz, biz iktidarlardan, patronlardan büyüğüz. Bu yüzden şimdi bir kez daha yan yana gelmek, yeniden mücadele etmek zorundayız. Can Atalay er ya da geç esir tutulduğu o dört duvar arasından çıkacak. Hatay halkı vekiline kavuşacak.” şeklinde konuştu.

ESKİŞEHİR

Eskişehir’de Doktorlar Caddesi’nden Ulus Anıtı önüne yürüyen kitle, “Gezide düşene dövüşüne bin selam!” sloganları attı. Basın açıklamasını yapan Tip Eskişehir il Yöneticisi Nilgün Özdal Ünalan, “Hatay halkı, iradesini ortaya koyarak Can Atalay’ı milletvekili seçmiş ve Can’a milletvekili mazbatası verilmiştir. Meclis’te milletvekillerinin yemin etmek için kürsüye çağırıldığı esnada Can Atalay’ın adı ‘Hatay milletvekili’ olarak okunmuş ve Can Atalay partimiz tarafından Meclis Başkanlığı için aday gösterilmiştir. Can Atalay’ın Meclis Başkanlığına adaylığı kabul edilmiş, ayrıca Meclis’teki tüm siyasi partilerin oy birliği ile Can Atalay, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyesi olmuştur. Dolayısıyla, ortada Can Atalay’ın milletvekili sıfatı kazandığına dair hiçbir şüphe yoktur.” ifadelerini kullandı.

Eskişehir'de Can Atalay eylemi
Fotoğraf: Evrensel

Açıklamada Eskişehirlileri de Can Atalay’la dayanışmaya çağıran Ünalan, “Halkımıza da buradan bir çağrı yapıyoruz: Biz, Saray’dan büyüğüz, biz iktidarlardan, patronlardan büyüğüz. Bu yüzden şimdi bir kez daha yan yana gelmek, yeniden mücadele etmek zorundayız. Can Atalay er ya da geç esir tutulduğu o dört duvar arasından çıkacak. Hatay halkı vekiline kavuşacak” dedi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz