Tarım ve Ormancılık Hizmet Kolu Kamu Emekçileri Sendikası (TARIM ORKAM SEN), Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) ve Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM), giyim haklarının engellenmesine ilişkin birçok kentte açıklama yaptı.

İzmir – Alsancak Gar önünde yapılan açıklamada, “Giyim yardım hakkımız gasp edilemez. Giyim yardımı hemen ödensin” pankartı taşındı. Basın açıklamasını BTS Şube Başkanı Erdal Akyol okudu.

Siyasal iktidarın kamu emekçilerinin haklarına yönelik saldırılara devam ettiğini belirten Akyol, KİT’lerde ve kamu kurumlarında emekçilerin Giyim Yardımı hakkı Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kurumlara 8 Mart’ta yazmış olduğu yazı gerekçe gösterilerek gasp edilmek istendiğini vurguladı.

Akyol, “Bilindiği üzere 2024-2025 yıllarını kapsayan 7.Dönem Toplu Sözleşme metninde, Giyim Yardımı da ele alınan başlıklardan biri olurken; yine yetkili ‘sendika’ olarak masaya oturan Memur-Sen’in vurdumduymazlığı ile mevzuatta bir boşluk bırakılmıştı. Giyim Yardımı, yıllardır ‘koruyucu giyim yardımı’ adı altında; çek ve giyim kartı gibi yollarla verilirken; bunun yasal altyapısının tüm memurlara Giyim Yardımı verilmesini ve koruyucu giyim malzemesi yardımının da ayrı bir başlık olarak ele alınmasını sağlayacak şekilde düzenlenmesini KESK’e bağlı sendikalar olarak her fırsatta dile getirdik. Yine Toplu Sözleşmede, giyim yardımının usul ve esaslarını belirleme yetkisini yetkili sendika ile ilgili kurumlara vermiştir. Ancak yetkili sendika Memur-Sen yıllarca giyim yardımını kendi kazanımları olarak pazarlarken ve hatta sadece kendi sendika üyelerine verilmesini dahi talep edecek kadar eşitlik ilkesinden uzaklaşırken bu denli basit bir sorunu çözme zahmetine bile girmemiştir” dedi.

“Emekçinin cebine göz dikmektedir”

Hazine ve Maliye Bakanlığı Giyim Yardımını engellemenin gerekçesi olarak Cumhurbaşkanlığının 2021/14 sayılı Tasarruf Tedbirleri Genelgesi’ni öne sürdüğünü ifade eden Akyol, “Bu nasıl bir tasarruftur ki kamuda üç beş maaş alan bürokratlara, lüks makam araçlarına, iktidar sahiplerinin şatafatına, sermayenin affedilen vergilerine uğramazken; her fırsatta emekçinin cebine göz dikmektedir” diye belirti.

Giyim yardımı hakkının gasp edilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade eden Akyol, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek eliyle işçiler ve emekçiler üzerinden yürütülen kemer sıkma politikalarının, hak gasplarının bununla sınırlı kalmayacağını gördüklerini ifade etti.
Sadece kendilerinin ses yükseltmesinin yeterli olmayacağını dile getiren Akyol, bütün kamu kurumlarına destek çağrısında bulundu.

BTS, ESM, TARIM ORKAM-SEN ve YAPI YOL-SEN Amed‘in Bajarê Nû (Yenişehir) ilçesinde bulunan Maliye binası önünde açıklama yaptı. Birçok sendika üyesinin katıldığı açıklamada, “Giyim yardımı hakkımız gasp edilemez, giyim yardımı hemen ödensin” yazılı pankart açıldı. Açıklama sırasında “Direne direne kazanacağız” sloganı atıldı. Açıklama öncesi konuşan BTS Genel Başkanı Tonguç Özkan, siyasi iktidarın kötü yönetimi sonucunda meydana gelen ekonomik krizin emekçilere mal edilmek istendiğini belirtti. Daha sonra açıklama metnini ESM Amed Şube Başkanı Serdar Keskin okudu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz