Boğaziçi Üniversitesi yönetimi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini (İİBF) kapatmaktan vazgeçti. Kararından geri adım atan yönetim bunun yerine Fen Edebiyat Fakültesinin bölünmesine ve İİBF binasının boşaltılıp transfer edilmesine karar verdi.

Boğaziçi Üniversitesi Öğrenti Temsilciliği Kurulu’nun çağrısıyla çok sayıda kişi Fen Edebiyat Fakültesi önünden İİBF binasına, “Kayyum elini fakültemden çek”, “Üniversiteler bizimdir bizimle özgürleşecek” sloganıyla yüründü. Yürüyüşün ardından forum yapılacak.

“Kampüsümüzü savunmaya devam edeceğiz”

Öğrenciler tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Üniversitemize yönelik yeni bir saldırıyla karşı karşıyayız. Şu an sürmekte olan senato toplantısında fakültelerimize ve binalara dair değişiklikler gündemde.

Tepeden inme kararlarla üniversiteyi yönetmeye çalışan kayyum rektör Naci İnce, üniversite bileşenlerini hiçe sayarak kararlar alıyor. Bugün senatodan çıkan karara göre Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne katılacak.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin bölünmesi ve dağıtılması kararının ise geri çekildiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Tepeden inme kararlarla üniversite yönetilemeyeceğini, biz öğrencilerin demokratik üniversite talebinde ısrarcı olduğumuz bir kez daha göstermiş olduk.

Örgütlü öğrenci mücadelemiz kayyum yönetiminin karşısında bir kazanım daha elde etmiş oldu. Ancak mücadelemiz bununla da sınırlı değil.

Çünkü fakülte binalarının durumu hala muallak. Bir gecede tek adamın kararnamesi ile kurulan Hukuk Fakültesi için İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin binasının kullanılması planlanıyor.

Bu plana karşı fakültelerimizi, binamızı ve kampüsümüzü savunmaya devam edeceğiz”

Mezunlar da tepki gösterdi

Boğaziçi Üniversitesi İçin Mezunlar Girişimi de eylem öncesinde bir açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

“Boğaziçi Üniversitesi, zengin akademik mirası ve değerleriyle Türkiye’nin en prestijli eğitim ve kültür kurumlarından biridir. Ancak, son üç yılda, örneği görülmemiş bir saldırı altında kalmıştır.

Bu saldırının en son ve en ciddi adımı üniversitemizin temel direklerinden biri olan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin (İİBF) kapatılarak işlevsiz hale getirilmesi tehdididir.

Boğaziçi Üniversitesi mezunları olarak, üniversitemizin özgün ve özgür ruhunu, bilim, dayanışma ve çeşitliliği savunan değerlerini korumak amacıyla Boğaziçi ruhuna aykırı olan bu keyfi ve temelsiz planın derhal geri çekilmesi çağrısında bulunuyoruz”

Ne olmuştu?

Diken’de yer alan habere göre okul yönetimi iktisadi idari bilimler fakültesinin (İİBF) kapatılmasını ve fen ve edebiyat fakültesinin “fen fakültesi” ve “beşeri ve sosyal bilimler fakültesi” olarak ikiye bölünmesini değerlendiriyordu. Plana göre İİBF bünyesindeki işletme bölümü yönetim bilimleri fakültesine, ekonomiyle siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümleriyse “beşeri ve sosyal bilimler fakültesi”ne bağlanacaktı. Akademisyenlerin genelinin de neredeyse son ana kadar plandan haberi yoktu. Yönetim, 20 Aralık’taki senato toplantısında Fen Edebiyat Fakültesi’nin “Fen Fakültesi” ve “İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi” olarak ikiye bölünmesini, Yönetim Bilimleri Fakültesi’nin de kapatılarak İİBF’ye dahil edilmesini onayladı. Plan, oy çokluğuyla kabul edildi.

Plana göre, yeni fakültelerin ve bünyesindeki bölümlerin şöyle olması planlanıyor: Fen Fakültesi: Fizik, Kimya, Matematik, Moleküler Biyoloji ve Genetik; İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi: Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Felsefe, Türk Dili ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatları, Çeviribilimi, Dilbilimi; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: İktisat, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, İşletme, Turizm İşletmeciliği, Uluslararası Ticaret, Yönetim Bilişim Sistemleri

Söz konusu planın gerçekleşmesi için cumhurbaşkanının onaylayıp Resmi Gazete’de yayınlanması gerekiyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz