Birçok ilde örgütlü olduğu fabrikalarda yüzde 30 zammın önde verilmesi talebiyle eylem yapan Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, “MESS dayatmalarına hayır” dedi.

“Üretimden gelen gücümüzü kullanmaya devam edeceğiz”

Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu fabrikalarda yapılan açıklamalarda, Metal işçilerinin geçinemediğine ayrıca işçilerin ücretlerinin üçte birini vergiye gittiğine dikkat çekildi. Yapılan ortak açıklamada,

Daha önce 5 Ekim 2023 tarihinde yapılan Başkanlar Kurulumuzun ardından Birleşik Metal-İş üyesi metal işçilerinin bu dayatmacı toplu sözleşme düzenini 2010 ve 2015 grevleri ile yıktıklarını ve bu dayatmacı toplu sözleşme düzenine karşı üretimden gelen güçlerini kullanmaya hazır olduklarını vurgulamış ve 6 Ekim Cuma günü eylemlerimizi gerçekleştirmiştik. 10 Ekim 2023 günü yapılan görüşmede de, MESS’in bu uzlaşmaz ve dayatmacı tavrının devam etmesi ve talebimizi karşılayacak bir yaklaşım gösterilmemesinin sonucunda, 13 ve 20 Ekim Cuma günlerinde üretimden gelen gücümüzü kullanmaya devam edeceğiz

ifadelerine yer verildi. MESS ile yapılacak üçüncü görüşmeye kadar Birleşik Metal-İş üyesi işçilerin fazla mesaiye kalmayacağı söylendi.

Patron sendikası MESS ile üçüncü görüşme 25 Ekim’de yapılacak.

Bursa’da Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu Prysmian fabrikasında işçiler taleplerinin karşılanmamasına karşı eylem yaptı. Prysmian fabrikası önünde işçilere seslenen Birleşik Metal İş Bursa Şube Başkanı Gökhan Aydın:

Birleşik Metal-İş üyesi metal işçilerinin bu dayatmacı toplu sözleşme düzenini 2010 ve 2015 grevleri ile yıktıklarını ve bu dayatmacı toplu sözleşme düzenine karşı üretimden gelen güçlerini kullanmaya hazır olduklarını vurgulamış ve 6 Ekim Cuma günü eylemlerimizi gerçekleştirmiştik. 10 Ekim 2023 günü yapılan görüşmede de, MESS’in bu uzlaşmaz ve dayatmacı tavrının devam etmesi ve talebimizi karşılayacak bir yaklaşım gösterilmemesinin sonucunda, 13 ve 20 Ekim Cuma günlerinde üretimden gelen gücümüzü kullanmaya devam edeceğiz“.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz