Amed

Eğitim Sen Diyarbakır 1 No’lu Şube Eşbaşkanı Saliha Zorlu, “Kürt’ün sandık iradesine saygı duymak zorundasınız. Halka kayyum atanmasını kabul etmiyoruz” dedi. Şırnak halkının kayyum politikası olan taşıma seçmenlere “konuş sen kimsin” diyerek tepkisini dile getirdiğini hatırlatan Zorlu, “Birçok ilimiz halka kayyum atama yoluyla gasbedilmeye çalışılıyor. Van ve Hilvan’da yapılanlar hukuksuzluktur. Bu asgari uygulamaya dahi saygı duymayacaksanız Anayasa’yı rafa kaldırın, seçim yapmıyoruz deyin herkes gerçek yüzünüzü görsün. Seçilen her arkadaşımızı halkın iradesi olarak tanıyoruz. Hiçbir atamayı meşru başkan olarak tanımayacağımızı söylüyoruz. Hukuk yoluyla darbe yapma eğiliminden vazgeçsinler” diye konuştu.

Ardından konuşan Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Bawer Babur, seçme ve seçilme hakkının gasbedildiğini ifade etti. Babur, “AKP’nin organı haline gelen yargıya sesleniyoruz. Seçme ve seçilme hakkına yönelik bu açık müdahale, halkın özgür iradesini gasbetmektir, açık bir şekilde halk iradesine yapılmış sivil bir darbedir. Bu irade gaspı toplumun demokrasi inancını ortadan kaldırmaktır, bu toplumun bir arada yaşama umuduna darbe vurmaktır. Bir an önce bu hukuksuz ve düşmanca yaklaşıma son verin, başta Van halkı olmak üzere Kürt halkının sandığa yansıyan özgür iradesini tanıyın. Ülkeyi karanlığa sürüklemeyin. Tüm siyasi partileri ve demokratik kamuoyunu halk iradesini savunmaya çağırıyoruz. AKP-yargı-YSK darbesini kabul etmeyeceğiz” dedi.

Ankara

İl başkanlığı önünde yapılan açıklamada DEM Parti Ankara İl Eşbaşkanı Fatin Kanat, AKP’nin seçimlerde yaşadığı mağlubiyetin intikamını DEM Parti’den çıkardığını söyledi. Kanat, ANKA Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Abdullah Zeydan arkadaşımız yakıştırma ve uydurma suçlarla yargılanmış bir arkadaşımızdı tahliye olduktan sonra memnu haklarını geri aldı. Seçilmesinin önünde hiçbir engel bulunmadı. Seçimden beş dakika önce Adalet Bakanlığı’nın talimatı ile aynı zamanda Van Büyükşehir’de ikinci sırada gözüken AK Parti adayının ve avukatlarının girişimiyle memnu haklarının kesinleşmediği gibi bir gerekçeyle arkadaşımızın mazbatası teslim edilmedi.

Şu an itiraz süreçleri olmasına rağmen Van İl Seçim Kurulu mazbatayı ikinci olan AK Parti adayına vermiştir. Bizi şaşırtan bir şey yok. AKP ve MHP rejiminin kayyum siyasetinin iflas ettiği, batıda büyük bir hezimet yaşadığı süreçte intikamını DEM Parti’ye oy vermiş olan Van halkından çıkartmaya kalkıyor. Devlet kendi vatandaşına tuzak kuruyor bunun başka bir izahı yok.”

İzmir

Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapılan basın açıklamasının ardından yürüyüşe geçmek isteyen kitleye polis saldırdı. Toplamda 6 kişi gözaltına alındı.

İstanbul

Van’da halkın iradesine dönük gerçekleştirilen darbe Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından protesto edilerek, “Alınan bu yanlış karardan derhal geri dönülmelidir” çağrısı yapıldı.

Emek Barış ve Demokrasi Güçleri, Van Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanı Abdullah Zeydan’ın memnu hakkının iadesi kararının YSK tarafından geri çekilmesi ve mazbatanın AKP adayına verilmesini Kadıköy’de bulunan Halitağa Caddesi’nde protesto etti. Eyleme Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Milletvekilleri Çiçek Otlu, Kezban Konukçu, Celal Fırat, Emek Partisi (EMEP) Milletvekili İskender Bayhan, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Esengül Demir, DEM Parti Merkezi Yürütme Kurulu (MYK) ve Parti Meclisi (PM) üyeleri, birçok siyasi kurum ve partinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. “Van halkının iradesi gasp edilemez” pankartının açıldığı eylemde sık sık “Biji berxwedana Wan’ê”, “Her yer Van her yer direniş” sloganları atıldı.

Eylemde ilk sözü alan DEM Parti İstanbul Eşbaşkanı Murat Kalmaz, “AKP-MHP faşist bloğu yargı kılıfıyla belediyeyi gasp etmeye çalışıyor. Kürt halkının ve direnen Türkiye halklarının umudunu kırmaya çalışıyorlar. Nafile umudumuzu kıramadılar, kıramayacaklar. 10 yıldır direnişimizi kırmaya çalıştılar ama direnişiniz dimdik ayakta. Hiçbir zaman AKP’nin kayyum politikalarıyla, baskıyla direnişimizi kıramayacaklar. O belediyeler geri alınana kadar direnişimize devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Kayyım rejimine cevap”

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Van’daki sonuçların ‘tarihte eşine az rastlanır bir zafer’ olduğuna vurgu yapan Otlu da “Van halkı, Büyükşehir Belediyesi dahil toplamda 14 belediyenin tümünü Dem Parti’ye kazandırmış, İl Genel Meclisinde ise büyük farkla birinci parti haline getirmiştir. Van halkı iradesini net ve en güçlü şekilde sandığa yansıtmıştır. Bu güçlü irade, aynı zamanda kayyım rejimine verilen bir cevaptır” diye konuştu.

Hukuksuzluk vurgusu

Van’daki girişimlerin hukuksuz olduğunu belirten Otlu, “Bilindiği üzere; Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanımız Abdullah Zeydan, tüm hukuki prosedürlerini tamamlayarak Yüksek Seçim Kurulu’na başvurmuş, adaylığı yapılan incelemeler sonucu YSK tarafından kabul edilmiştir. Zeydan, Van’da halkın büyük çoğunluğunun desteğini alarak seçilmiştir. Ancak 29 Mart 2024 Cuma günü mesai bitimine beş dakika, seçime iki gün kala Adalet Bakanlığı idari bir karar ve yazıyla, 2022 yılında memnu haklarını alan ve tüm yasal denetimlerden geçen Zeydan’ın memnu haklarına itiraz etmiştir” ifadelerini kullandı.

“Zeydan Van halkının eşbaşkanıdır”

Bu girişimin halk iradesini yok sayan bir anlayış olduğunu ifade eden Otlu, “Abdullah Zeydan Van halkının Büyükşehir Belediye Eş Başkanıdır. Herkesi bu gerçeğe saygı duymaya davet ediyoruz. Alınan bu yanlış karardan derhal geri dönülmelidir. Van halkının iradesini hiçe sayan bu girişim hukuk dışıdır. Bu girişime karşı bütün demokratik kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz” diye belirtti.

“Direniş bizimdir, boyun eğmeyeceğiz”

Son olarak konuşan HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir, “Van’a uygulanmak istenen kayyum politikasına karşı bir aradayız, biz güçlüyüz. 31 Mart akşamı Türkiye halkları, Kürdistan halkı AKP-MHP iktidarına son vermiştir. Biz güçlüyüz, biz kazandık. Her türlü hileye baş vurdular, binlerce sahte seçmen taşıdılar. Buna rağmen kazanamadılar. Sokaklar bizimdir, direniş bizimdir. Asla boyun eğmeyeceğiz” dedi.

Hatay

DEM Parti Hatay İl Örgütü, “Belediye eşbaşkanımız Abdullah Zeydan’ın meşru haklarının iadesini kabul kararını veren aynı mahkeme, aldığı kararı çiğnemiş ve hukuk güvenliği hakkını yok etmiştir. Bu girişim halk iradesini yok sayan bir anlayışın ürünüdür. Abdullah Zeydan Van halkının büyükşehir belediye eşbaşkanıdır. Herkesi bu gerçeğe saygı duymaya davet ediyoruz. Alınan bu yanlış karardan derhal geri dönülmelidir. Van halkının iradesini hiçe sayan bu girişim hukuk dışıdır. Bu girişime karşı bütün demokratik kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz.” denildi.

 

Dersim

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla Seyit Rıza Meydanı’nda bir araya gelen kitle Zeydan şahsında DEM Parti’ye yapılan girişime “Van halkının iradesine darbedir” diyerek tepki gösterdi.

Abdullah Zeydan’ın Van’da halkın büyük çoğunluğunun desteğini alarak seçildiğini söyleyen DEM Parti İl Eşbaşkanı Özcan Gürtaş, “Bu girişim halk iradesini yok sayan anlayışın ürünüdür. Van’da yapılan bu hukuk dışı uygulamayı her yerde yapmaya çalışacaklardır. Kürt halkı dün olduğu gibi bugün de yarın da sizin kirli siyasetiniz önünde diz çökmeyecektir. Alınan bu yanlış karardan derhal geri dönülmelidir. İktidarı halkın iradesine saygı duymaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Mardin

Emek ve Demokrasi Platformu adına basın metnini okuyan Mardin Baro Başkanı İsmail Elik , “Faşist yönetim anlayışı; Kürdistan kentlerinde 2014 ve 2019 seçimlerinde seçme ve seçilme hakkını ve iradesini kayyumlar eliyle gasbetmiş, her seçimde halkın büyük çoğunluğunun oyuyla kayyum yönetimi sandıklarda bertaraf edilmiştir. AKP- MHP iktidarı taşıma seçmenlere, devlet imkanlarıyla yürütülen seçim çalışmalarına, demokratik muhalefete uygulanan baskılara, tüm antidemokratik ve hukuksuz uygulamalara rağmen kazanamadığı belediyeleri ise yargı hileleriyle eşine rastlanmamış yöntemlerle gasbetmeye çalışarak bir kere daha düşmanca politikalarını devreye sokmaktadır. Kayyumlarınızı, seçim hilelerinizi, idaremizi gasp etmenizi kabul etmiyoruz. Halkın iradesine darbe vurulamaz. İktidarı, seçim sonuçlarına saygı duymaya çağırıyoruz” dedi.

Batman

Van halkının iradesine yönelik darbe Batman’da da protesto edildi. Batman Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde gerçekleşen protesto açıklaması Yılmaz Güney Parkı’nda yapıldı. DEM Parti Batman Milletvekilli Zeynep Oduncu, Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Sönük, TJA, Barış Anneleri Meclisi, DEM Parti, DBP İl Örgütleri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

“Demokrasi ve toplumsal barış için halkın iradesine dokunma” pankartının açıldığı açıklamada, “Direne direne kazanacağız”, “Kayyımlar halka hesap verecek” ve “Hırsız kayyım” sloganları atıldı.

Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜMBEL- SEN) Şube Başkanı Sedat Demirtaş kayyım atanmasının irade gaspı olduğun belirterek tepki gösterdi.  Açıklama oturma eylemi ile son buldu.

Kars

DEM Parti Kars İl örgütü de il binasında basın açıklaması düzenledi. Açıklamada konuşan Kars Belediye Eşbaşkan adayı Kenan Karahancı Karahancı, 2019 yerel seçimlerde Kars Belediye seçimlerini HDP’nin kazandığını ancak bir süre sonra belediye kayyum atandığını söyledi. 31 Mart seçimlerde ise benzeri bir uygulama devreye koyulduğunu belirten Karahancı, “Kars’a dışardan getirilen 4 bin taşımalı seçmenle farklı bir şekilde Kars halkının iradesine el konularak gasbedildi. Bu nedenle sandıktan çıkan kayyum sistemini Kars halkı asla ve asla kabul etmeyecektir. Oraya giden belediye başkanını kabul etmiyoruz. Bunu böyle bilin” dedi.

“Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Abdullah Zeydan’dır” diyen Karahancı, “Alınan bu yanlış karardan derhal geri dönülmelidir. Van halkının iradesini hiçe sayan bu girişim hukuk dışıdır. Bu girişime karşı bütün demokratik kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Muş

DEM Partili İl Örgütü tarafından parti binası önünde yapılan açıklama ile Van halkının iradesine dönük AKP darbesi protesto edildi. DEM Parti PM üyesi Hatice Şeker, yaptığı açıklamada Van’da partilerine yönelik yeni hukuksuz girişimlerin devreye konulduğunu ifade etti. “Belediye Eşbaşkanımız Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının iadesini kabul kararını veren aynı mahkeme, aldığı kararı çiğnemiş ve hukuk güvenliği hakkını yok etmiştir” diyen Şeker, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu girişim halk iradesini yok sayan bir anlayışın ürünüdür. Abdullah Zeydan, Van halkının Büyükşehir Belediye Eşbaşkanıdır. Herkesi bu gerçeğe saygı duymaya davet ediyoruz. Alınan bu yanlış karardan derhal geri dönülmelidir. Van halkının iradesini hiçe sayan bu girişim hukuk dışıdır. İktidarı halkın iradesine saygı duymaya davet ediyoruz.”  

Bitlis

DEM Parti İlçe Örgütü tarafından parti binasında yapılan açıklamada konuşan Tatvan Belediye Eşbaşkanı Mümin Erol “Bu durumun kabul edilmesi demokratik hukuk düzeyinde mümkün değildir. Van Büyükşehir Belediyesine karşı başlatılan bu kayyum girişimine karşı kesinlikle hukuki olmayan bu uygulamanın derhal durdurulmasını ve yeni süreçte bugüne kadar hepimize kaybettiren kayyum siyasetinin bir an önce sonlandırılmasını ve tecelli etmiş halkın iradesine saygı duyulmasını istiyoruz. Şayet Van ile başlatılan bu kayyım girişimi diğer belediyelerimize sirayet ederse, Türkiye’nin tamamen demokratik düzenden uzaklaşmış olması ve hukuk düzeninin tamamen ortadan kaldırılması ile sonuçlanır. Demokratik değerlere saygı, hukukun üstünlüğü ve evrensel ilkeler esas alınarak bu ülkenin daha huzurlu, barış içinde yaşanmasına fırsat verilmemesi durumunda hepimizin birlikte kaybedeceğini herkes bilsin” dedi.

Belkiza Beştaş Epözdemir da “Van’da sandığa yansıyan irade haksız, hukuksuz bir şekilde gasbedilmek isteniyor. Abdullah Zeydan, Van’ın iradesidir. Bu yüzden bu hukuksuzluğu kimse kabul etmemeli. Abdullah Zeydan, Van’ın eşbaşkanıdır” ifadelerini kullandı.

Hakkari

DEM Parti İlçe Örgütü Eşbaşkanı Ercan Sevmez, yaptığı açıklamada, “Her türlü eşitsiz koşullar, baskılar ve kaçak seçmene rağmen partimiz Van başta olmak üzere birçok merkezde zaferini ilan etmiştir. Bu güçlü irade aynı zamanda kayyım rejimine verilen bir cevap olmuştur. Abdullah Zeydan, Van halkının Büyükşehir Belediye Eşbaşkanıdır. Herkesi bu gerçeğe saygı duymaya davet ediyoruz. Alınan bu yanlış karardan derhal geri dönülmelidir. Van halkının iradesini hiçe sayan bu girişim hukuk dışıdır” diyerek bütün demokratik kamuoyunu duyarlılığa davet etti.

Adana

DEM Parti Adana İl Örgütü İnönü Parkı’nda basın açıklaması yapmak üzere çağrıda bulundu. Basın açıklamasına çeşitli siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri de katıldı. Park içerisinde gerçekleştirilen açıklamada konuşan DEM Parti Adana İl Eş Başkanı Seyfettin Aydemir, “Halkımızın iradesine gasp etmeye heves edenleri uyarıyor, bu siyasi darbeyi asla kabul etmiyoruz” dedi.

Basın açıklamasının ardından sloganlar atarak DEM Parti Adana İl Binasına dönen yurttaşların önünü kesen polis yurttaşları darbetti. Engelleme çabalarına rağmen DEM Parti il binası önünde kararı protesto etmeye devam eden yurttaşlar polis müdahalesiyle karşılaştı. Polisler bina girişindeki koridora çekilen yurttaşlara kapalı alanda biber gazı sıktı, plastik mermi kullandı. En az 6 kişi yaralandı.

DEM Parti Adana İl Eş Başkanı Seyfettin Aydemir başına darbe aldı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz