Antalya

Antalya Emek ve Demokrasi Güçlerinin çağrısı ile Attalos Meydanı’nda bir araya gelen kitle örgütleri, sendika ve siyasi parti temsilcileri Özak Tekstil işçileri ve sendikaları BİRTEK-SEN’e yönelik baskı ve şiddetinin son bulmasını istediler.

Basın açıklamasını okuyan DEV-TURİZM-İŞ örgütlenme uzmanı Mahir Doğan yaptığı açıklamada “Daha direnişin ilk gününden itibaren fabrika önünde Anayasa’dan aldıkları meşru direnme haklarını kullanmak isteyen Özak Tekstil işçileri, Şanlıurfa Valisinin kanun tanımaz ve yasa dışı talimatı ile gaz bombaları, tazyikli su ve aşırı kuvvet kullanarak onlarca işçiyi, savcılık kararı dahi olmadan göz altına aldılar. Direnişin başladığı günden bu zamana kadar yoğun bir saldırı dalgası yaşanırken jandarma, polis ve özel tim görevlileri BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, sendika yöneticileri ve 158 işçi arkadaşımız yerlerde sürüklenerek hukuksuz bir şekilde göz altına alınırken, direnişin ilk gününden itibaren işçilerin haklı mücadelesine destek veren Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca ve İstanbul Milletvekili İskender Bayhan’da milletvekili oldukları bilinmesine rağmen yerlerde sürüklenmiş ve fiili saldırıya uğramışlardır” dedi.

Açıklamanın devamında “İşçiler soruyor; Anayasal hakkımız olan sendika seçme özgürlüğünü kullanmak, işten atılan kadın arkadaşımızın işe geri dönmesi için fabrika önünde başlattığımız eyleme Şanlıurfa Valisi destek ve yardımcı olmak yerine neden Özak Tekstil fabrikası patronunun talimat ve isteği ile işçilere bu zulmü yapıyorsunuz? Neden işçilerin polis ve jandarma saldırılarından korunmak için cami bahçesine sığınan işçileri Şanlıurfa Müftüsünü devreye sokarak, Cuma günü camiyi kapattırdınız? Neden anayasal hakkımız olan basın açıklaması ve direniş hakkımızı baskı ve şiddetle engelliyorsunuz?“ diye belirtti.

Doğan “Özak Tekstil işçileri tüm bu baskı ve saldırılara karşı bir tek şeye güveniyor! O da; işçilerin birliği ve dayanışması! Özak Tekstil işçileri kazanırsa, patron baskısından, düşük ücretlerden, çalışma koşullarından, sendikasızlıktan yakınan tüm işçiler kazanacak. Özak işçilerinin direnişine Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri olarak ses veriyoruz. Ve buradan Levi’s markasını uyarıyor ve bu suça ortak olmamaya çağırıyoruz. Acilen bu durum ile ilgili yaptırım yapmasını istiyoruz. Antalya’daki işçi ve emekçilere bu mücadeleyi büyütmeye ve dayanışmaya çağırıyoruz” diyerek bitirdi.

basın açıklaması

Antep

Antep Emek ve Demokrasi Güçleri, Özak Tekstil işçileri için Balıklı Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Saat 17.30’da başlayan açıklamaya çok sayıda sendika ve siyasi parti katıldı.

Emek ve Demokrasi Güçleri adına açıklamayı okuyan Antep Emek Partisi İl Başkanı Abdullah Çiloğlan, 18 gündür direnen Özak Tekstil işçilerinin, Özak patronu ve Urfa valisi işbirliği ile kolluk güçleri tarafından her türlü işkence ve zorbalığa maruz kaldığını dile getirdi. Sendika seçme özgürlüğünün yasal olduğunu söyleyen Çiloğlan, işçilerin bu haklı talepleri karşısında onların ve BİRTEK-Sen temsilcilerinin gözaltına alınmasının kabul edilemez olduğunu, işçilerin mücadelelerinin sonuna kadar yanında olduklarını belirtti. Urfa Valisinin işçilerin yanında yer alan Emek Partisi Milletvekilleri Sevda Karaca ve İskender Bayhan’a müdahale talimatı vererek suç işlediğini söyledi.

Özak işçilerinin kazanımının Türkiye işçi sınıfının kazanımı olduğunu söyleyen Çiloğlan, Özak işçileri ile dayanışma çağrısında bulunarak açıklamasına şu sözlerle devam etti “Urfa’da Özak işçilerine yapılan bu hukuksuz ve keyfi uygulamalara bir an önce son verilmelidir. Buradan bütün Antep işçi ve emekçilerine sesleniyoruz. Tıpkı Urfa’da olduğu gibi Antep’te de sarı sendikalar işçileri defalarca yüz üstü bıraktı. Sarı sendikalara rağmen bu kentte, işçiler direnişi de mücadele etmeyi de çok iyi biliyor. 1996’da Ünaldı’da, geçtiğimiz aylarda Şireci’de de gördük ki işçiler birlik olduğunda karşısında hiçbir güç duramıyor. Şimdi bu kararlılıkla bu azimle emeği, onuru için direnen Özak işçileri ile dayanışma zamanı! Özak Tekstil işçilerini bu haklı mücadelelerinde yalnız bırakmama zamanı! Antep Emek ve Demokrasi Güçleri olarak Özak işçilerinin bu haklı ve onurlu mücadelesinin sonuna kadar yanındayız. Şunu unutmayalım ki Özak işçileri kazanırsa Türkiye işçi sınıfı kazanır.

basın açıklaması

Eskişehir

Eskişehir Emek ve Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla Kanatlı AVM önünde bir araya gelen çok sayıda kişi Özak Tekstil işçilerinin mücadelesini selamladı.

“Özak işçileri kazanacak. İşçi sınıfı kazanacak, yaşamak için örgütlen” pankartı ve “Sendika seçmek haktır, Özak işçisi yalnız değildir”, “Baskılar son bulacak, sendika kazanacak”, “Sermaye, devlet, iktidar değil Özak işçisi kazanacak” dövizleriyle Ulus anıtına yüründü.

Basın metnini okuyan Sertaç Durdu, Özak işçilerinin direnişi ve mücadelesi tüm baskılar karşısında dimdik durdukları için bozulmadığını söyledi. Özak işçilerinin yaşadıklarının mücadele edenlere bir mesaj olduğunu kaydeden Durdu, “Hakkınızı aramaya kalkarsanız sizin de başınıza bunlar gelir, hak aramaya kalkmayın diyorlar. Ancak biz de tüm emek ve demokrasi güçleri, işçiler, emekçiler olarak diyoruz ki; sizin zulmünüz varsa bizim de dayanışmamız, direnişimiz, sınıf kardeşliğimiz var” dedi.

Özak işçilerinin bu kararlı mücadelesini Eskişehir’den selamladıklarını söyleyen Durdu, şöyle devam etti: “Biliyoruz ki Özak işçisinin kazanımı tüm işçilerin kazanımı olacaktır. O yüzden Eskişehirli tüm işçi ve emekçileri bu mücadeleye sahip çıkmaya, Özak işçileri ile dayanışmaya çağırıyoruz. İşçilerin hakları, insanlık haysiyetleri için kölelik şartları dışında yaşam koşullarını sağlamak için yürüttükleri tüm mücadeleler son derece meşrudur, hiçbir güç engel olamaz. Bu ülkede işçilere reva görülen korkunç çalışma koşullarına karşı mücadeleyi büyütmek gerekiyor. O yüzden, emekten yana olan herkes Özak direnişine ses vermelidir. Özak işçileri ile maddi manevi her türlü dayanışmayı büyütmek bugün tarihi sorumluluğumuzdur. Özak işçisi yalnız değildir! Direne direne, birleşe birleşe kazanacağız.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz