Çorlu, Kadıköy, Zeytinburnu ve Cizre’nin ardından bir şiddet haberi de Eyüp’ten geldi. Avukat Enes H. Ermaner müvekkilinin ekmek almaya çıktığını ve ardından bekçiler tarafından darp edildiğini belirterek, şiddetin videosunu paylaştı.
Yurt genelinde salgın tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağında, polis ve bekçilerin yurttaşlara yönelik orantısız şiddeti gündeme taşındı. Birçok il ve ilçede polis ve bekçilerin, halkı uyarmak yerine şiddet uygulaması tepkilerin odağı oldu.
Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde, İstanbul’un Zeytinburnu ve Kadıköy ilçesinde, Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşanan polis şiddetinin ardından, İstanbul’un Eyüp ilçesine bağlı Esentepe Mahallesi’nden bir bekçi şiddet haberi geldi.
Avukat Enes H. Ermaner’in sosyal medya hesabından paylaştığı videoda, ekmek almaya çıkan yurttaş bekçiler tarafından darp ediliyor. Bazı mahalle sakinleri de pencereden yaşananları görerek darp edilen yurttaşa yardım etmek için sokağa iniyor. Ancak bekçiler, onları da darp ediyor.

“Ayırmaya inenlere de şiddet var”

Darp edilen yurttaşın avukatlığını yaptığını belirten Ermaner, şiddet videosunu şu ifadelerle paylaştı:
“Çorlu ve kadıköydeki olaylardan sonra günün üçüncü bekçi ve polis şiddeti haberi de benden geliyor maalesef. Eyüp/esentepe mahallesinde ekmek almaya çıkan müvekkil bekçiler tarafından darp edilmeye başlanıyor. Pencereden bunu görenler ayırmaya indiklerinde onlara da şiddet var.”