AKP’nin barolara yönelik uzun yıllardır planladığı saldırı resmen hayata geçirilmek istenirken, barolar bu hazırlığa ‘Savunma Yürüyüşü’ ile yanıt veriyor. 80 ilden baro başkanları Ankara yürüyüşüne başlarken, düzenlemenin derhal geri çekilmesi talep ediliyor.
Diyanet’in LGBT’leri hedef alan ve salgının nedeni olarak gösteren açıklamasına Ankara Barosu’nun gösterdiği tepki, uzun yıllardır baroların yapısını değiştirmeyi planlayan AKP için adeta işaret fişeğine dönüştü.
Ankara Barosu’nun Diyanet açıklaması sonrası AKP Merkez Yürütme Kurulu toplantısında baroları açıkça hedef alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, baroların yapısının değiştirilmesi için hızlıca düzenleme yapılması talimatı verdi.
Erdoğan’ın “Meclis’te başlanmış olan ya da neticelenmeyi bekleyen pek çok düzenleme bulunuyor. Bunlardan biri de barolar ve tabip odaları başta olmak üzere meslek kuruluşlarının seçim usullerinin yeniden belirlenmesiyle ilgili taslaktır. Geçtiğimiz günlerde Ankara Barosu’nun ve aynı zihniyetteki yapıların  fütursuz saldırılarına şahit olduk. Sadece bu örnek dahi meslek kuruluşlarının seçim usulüne yönelik düzenlemenin aciliyetini ortaya koymuş, en kısa sürede Meclis’in takdirine sunmalıyız” sözleriyle verdiği talimatın ardından AKP kurmayları hazırlıklara başlarken, tüm barolar ortak bir tavır alarak saldırıyı durdurma çağrılarında bulundu.