Bakü-Ceyhan boru hattı üzerinden aktarılan 1 milyon varilin üzerindeki Azerbaycan petrolü Türkiye’nin Ceyhan limanından İsrail’in Eliat limanına doğru yola çıktı. Tanker Türkiye’nin Ceyhan limanından, ülkeler arasındaki yürürlükteki anlaşmalar gereğince yükleniyor.

Filistin-işgalci siyonist İsrail savaşında binlerce insan hayatını kaybedip, yerinden yurdundan edilirken Türkiye ve Azerbaycan, işgalci İsrail ile açıktan veya gizli ekonomik, siyasi, askeri ve kültürel antlaşmalara devam ediyor. Azerbaycan’ın işgalci İsrail ile ilişkileri biliniyor. İşgalci İsrail’in Kudüs’ü “başkent” ilan etmesi sonrası Azerbaycan burada elçilik açan ülkelerden. Petrolünü işgalci İsrail’e satan Azerbaycan, bunun karşılığında istihbaratını güçlendiren drone satın alımı gerçekleştirdi. Azerbaycan ordusu ilk drone deneyimlerini işgalci İsrail sayesinde kazandı. Azerbaycan’ın İsrail’i seçmesinin ana sebeplerinden biri silah alışverişi operasyonlarıyla Rusya, AB ve ABD’deki Musevi lobilerinden daha fazla destek almak idi.

Bloomberg’e göre, bir milyon varil Azerbaycan petrolü taşıyan Seaviolet tankeri şu anda İsrail’in Eilat limanına doğru yola çıkıyor. İsrail’in Aşkelon’daki ana petrol limanı, Filistin Direnişi’nin (FD) son saldırısında tahrip edilirken, Kızıldeniz’deki Eilat limanı da petrol sevkiyatı için kullanılıyor. Bloomberg, bunun FD ile savaşına rağmen İsrail’in kesintisiz petrol ithalatına devam edebildiğini gösterdiğini belirtiyor.

Resmi olarak tanker Ürdün’ün Akabe limanına doğru gidiyor, ancak birkaç tüccar Bloomberg’e İsrail petrol rafinerisi Paz Oil tarafından satın alınan petrolün aslında Akabe’den sadece altı kilometre uzakta bulunan Eilat limanına teslim edileceğini doğruladı.

Küresel ticaret istihbarat platformu olan Kpler’e göre İsrail, Eilat’ı birkaç yıldır petrol ithalatı için kullanmıyor. EAPC şirketinin, ham petrolün Ashdod’daki yakındaki bir rafineriye teslim edileceği Eilat’tan Aşkelon’a kadar 263 kilometrelik bir boru hattı döşediği biliniyor.

Petrol sızıntısı da dahil olmak üzere ticari gemilerin risklerine karşı uluslararası sigorta şirketi olan İngiliz P&I Kulübü, Çarşamba günü yerel muhabirlere verdiği demeçte, Aşkelon’daki petrol limanının “sürekli roket ateşi altında” olduğunu belirtti.

P&I, “Aşkelon resmi olarak açık olsa da pratikte neredeyse kapalı ve gemilerin limana girişlerini İsrail Donanması ile koordine etmeleri gerekiyor” dedi.

Pek çok OPEC üyesi ülkeden yetkililerin, İran’ın İsrail’e petrol ambargosu uygulama çağrısına katılmaya hazır olmadıklarını belirttiklerini de belirtmek gerekir.

Ancak analistlere göre kartelin bu yöndeki yetenekleri zaten çok sınırlı. Üstelik ABD’li yetkililer İsrail’in petrol talebinin tamamını karşılamaya hazır olduklarını defalarca dile getirdiler.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz