Avrupa İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi’nin, yaklaşık 30 yıldır en fazla ziyaret ettiği üye ülkelerin başında Türkiye geliyor.
Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren ve bağımsız uzmanlardan oluşan komite, üye ülkelerdeki cezaevi, karakol, akıl ve ruh hastaneleriyle, göçmenlerin tutulduğu gözaltı merkezlerine haber vermeden ve yetkililerden izin almadan teftiş yapma imkanına sahip tek uluslararası kuruluş.
Türkiye, Avrupa İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Sözleşmesine 1988 yılında resmen taraf olduğu için İmralı Adası’ndaki cezaevine gidip, Abdullah Öcalan’ı son yıllarda ziyaret edip, koşullarını inceleyen tek uluslararası heyet, bu komitenin üyeleri oldu.
Türkiye’nin ardından Rusya ikinci sırada
Komitenin bugün yayımlanan yıllık raporuna göre, Türkiye’deki karakol, cezaevlerine şu ana kadar 7’si düzenli, 24’ü özel amaçlı toplam 31 ziyaret gerçekleştirildi.
Komite, şu ana kadar bu ziyaretlerle ilgili 29 rapor hazırlarken, bunlardan 25’i kamuoyuna açıklandı, 4’ü Türkiye izin vermediği kamuoyuna açıklanmadı.
Bu sıralamada Türkiye’nin ardından ikinci sırada Rusya geliyor. Komite, bu ülkeye 7’si düzenli, 22’si özel amaçlı ziyaret gerçekleştirirdi. Bu ziyaretlerin ardından 25 rapor hazırlanırken, bunlardan sadece 4’ü kamuoyuna açıklandı, diğer 21 rapor Rusya izin vermediği için açıklanmadı. Rusya, 1998 yılında sözleşmeye taraf olmuştu.
Rapora göre komite üyeleri, 3. sırada olan İngiltere’ye, 8 düzenli, 15 özel amaçlı ziyaret gerçekleşirken, bu ülkeyle ilgili 23 rapor hazırlandı ve bunlardan 22’si kamuoyuna açıklandı. İngiltere’nin itirazı yüzünden, bunların içinde sadece birisi kamuoyuna açıklanmadı.
1987 yılında üye ülkelerin imzasına açılan sözleşme, 47 üye ülkedeki 1,5 milyona yakın mahkum ve tutuklunun inan haklarının korunması açısından önem taşıyor.
Komite, Avrupa’yı sarsan göçmen kriziyle birlikte, göçmenlerin alıkonulduğu gözaltı merkezlerine son dönemde ziyaretlerini yoğunlaştırdı.