Antalya’da dün (12 Şubat) akşam saatlerinde başlayan sağanak yağış, gece boyunca şiddetini artırdı. Su birikintileri nedeniyle yollarda ilerlemekte zorlanan sürücüler, bazı alt geçitlerin suyla dolması ve ulaşımda yaşanan aksamalarla karşılaştı. Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi, yağış nedeniyle mahsur kalan pek çok kişinin tahliye edildiğini bildirdi.

Gece boyunca süren şiddetli yağış sebebiyle Antalya’nın Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı ve Muratpaşa ilçelerinde okullar bir gün tatil edildi. Antalya Valiliği tarafından yapılan açıklamada, olumsuz hava koşulları, sel ve taşkın riski nedeniyle bu kararın alındığı belirtildi.

Antalya'da şiddetli yağış

Ayrıca, kamu kurumlarında çalışan engelli, hamile ve kronik rahatsızlığı olan personel ile 0-6 yaş arası çocuğu olan kadın personel için de bir gün idari izin verildiği açıklandı.

Antalya’da şiddetli yağış merkez ilçeleri de etkiledi

Olumsuz hava koşulları nedeniyle kreş ve gündüz bakımevleri de bir gün süreyle tatil edildi, motokuryelerin trafikte hizmet vermesi geçici olarak durduruldu. Antalya Valiliği’nin açıklamasına göre, bu önlemler, şehrin merkez ilçelerinde devam eden olumsuz hava şartları, sel ve taşkın riski göz önünde bulundurularak alındı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ‘turuncu kod’ uyarısı ile fırtınanın şiddetli olacağı ve olası etkilerine karşı dikkatli olunması gerektiği vurgulandı.

Kızılarık halkının altyapı sorunları

Sendika.org’un haberine göre yağıştan ve selden çok etkilenenlerden yerlerden biri de Kızılarık Mahallesi oldu. Rant uğruna mahallelerinden tahliye edilmek istenen Kızılarık halkı aynı zamanda nitelikli yaşanabilir bir mahalle istiyor. Yıllardır mahallenin altyapı sorunlarını çözmeyi ihmal edilmesine karşı da mücadele ediyor.

Ne olmuştu?

Antalya Muratpaşa ilçesinde bulunan Kızılarık Mahallesi halkı yüzyıldır yaşadığı mahalleden atılmak isteniyor. Uzun yıllar süren davalar sonucunda, mahallelinin 1947 yılında noter satış senedi ile satın almış olduğu arazilerin mahkemeler tarafından Sadrazam Kuyucu Muratpaşa Abdüsselam Vakfı’na ait olduğuna kararı verilince vakıf mahalleliye boşaltma tebligatı göndermeye başladı.

Tebligatların gelmeye başlaması üzerine harekete geçen mahalleli yıkımları kabul etmediklerini, bu toprakların ata yurtları olduğunu ve barınma haklarını savunacaklarını söylüyor.

4706 sayılı yasaya göre adı geçen vakıf ve Hazine arasında trampa yoluyla sorunun çözülebileceğini düşünen mahalle halkı, topladıkları imzaları Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne de iletti. Kızılarık Mahallesi halkı, geniş bir halk toplantısı ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü önünde eylem de yaptı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz